- Dobrze, że przedstawiciele rządu dostrzegli wreszcie potrzebę rozmowy z MKPS. Mam nadzieję, że po tym spotkaniu będziemy mogli powiedzieć, że udało się zrobić pierwszy krok we właściwym kierunku. Właściwy kierunek to oczywiście dążenie do realizacji naszych postulatów - mówi Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dabrowskiej Solidarności. Zwiazkowcy szykujący strajk generalny w regionie wystosowali jakiś czas temu list do Piechocińskiego. Liczą, że na spotkaniu otrzymaja odpowiedź na swoje postulaty.
Dziś podczas roboczego spotkania przedstawiciele MKPS ustalili harmonogram akcji referendalnej w najbliższych tygodniach, a także podjęli decyzję o poszerzeniu listy postulatów o kolejny, szósty punkt, który dotyczy sytuacji w oświacie. MKPS domaga się „zaprzestania likwidacji szkół i zaprzestania przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy". Przypomnijmy, że poprzednie postulaty to m.in. likwidacja NFZ, wsparcie dla firm, które nie zwalniają w kryzysie oraz ochrona przedsiębiorstw najbardziej dotkniętych skutkami pakietu klimatyczno-energetycznego. Od 10 stycznia trwają referenda strajkowe w górnictwie, energetyce i ciepłownictwie. W części spółek już się zakończyły, w innych trwają, bądź rozpoczną się w tym tygodniu. 15 stycznia rusza m.in. referendum w Jastrzębskiej Spółce Węglowej oraz w zakładach energetycznych należących do Grupy Tauron. - Jeśli chodzi o Tauron, głosować będą nie tylko pracownicy z przedsiębiorstw z naszego województwa, ale również z pięciu innych województw, w których znajdują się zakłady należące do Grupy Tauron – informuje Dominik Kolorz.
15 stycznia ruszają też referenda w zakładach niezrzeszonych w strukturach branżowych związku, w tym m.in. w placówkach należących do samorządów. 17 stycznia głosują górnicy z Katowickiego Holdingu Węglowego. 21 stycznia rozpoczyna się referendum w zakładach branży motoryzacyjnej oraz w oświacie. 28 stycznia w przedsiębiorstwach komunikacji miejskiej i w Tramwajach Śląskich, a także w służbie zdrowia. 11 lutego ruszają głosowania w zakładach zaplecza górniczego. Przewidywany termin zakończenia głosowań to 20 lutego. Wcześniej związkowcy informowali, że referenda strajkowe zakończą się na przełomie stycznia i lutego oraz ze do ewentualnego strajku może dojść nawet w pierwszej dekadzie lutego. Teraz okazuje się, że akcja protestacyjna będzie miała miejsce najwcześniej pod koniec przyszłego miesiąca.