Motoryzacja zmniejsza eksport

Ubiegły rok był słabszy od poprzedniego. Ale rok 2013 będzie jeszcze gorszy

Publikacja: 18.01.2013 10:13

Motoryzacja zmniejsza eksport

Foto: Fotorzepa, Tom Tomasz Jodłowski

Niespełna 15 mld euro wyniósł eksport branży motoryzacyjnej za pierwsze dziesięć miesięcy 2012 roku – podsumowała firma analityczna AutomotiveSuppliers.pl. To o 7,7 proc. mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej. To oznacza, że za granicę wysłano auta, części i komponenty warte o 1,24 mld euro mniej niż pomiędzy styczniem a październikiem 2011 roku.

Do krajów Unii Europejskiej trafiło ponad 80 proc. całego eksportu, ale dynamika sprzedaży zmalała. Wzrósł natomiast eksport na rynki pozaunijne – o przeszło 10 proc. Wśród największych dziesięciu rynków zbytu tylko na dwóch – Czechach oraz Rosji – odnotowano wzrosty. O blisko 3,5 proc. zmalał eksport do Niemiec – najważniejszego odbiorcy polskiej motoryzacji, o prawie 27 proc. spadł eksport do Włoch, o 1,7 proc. zmalał eksport do Wielkiej Brytanii.

Największą część eksportu – przeszło jedną trzecią - stanową samochody osobowe i dostawcze. Do października wysłano za granicę auta warte 6,34 mld euro. To nieco więcej niż rok wcześniej, ale dynamika tej grupy produktów jest malejąca. Wzrósł natomiast o nieco ponad 4,4 proc. eksport części i akcesoriów, wartych łącznie 5,63 mld euro.

Poprawa wyników w październiku nie oznacza jednak, że w kolejnych miesiącach dane pokażą dalsze wzrosty sprzedaży. Sytuacja na rynkach unijnych jest zła, popyt systematycznie spada. Jak podaje organizacja producentów ACEA, w całym ubiegłym roku liczba nowo rejestrowanych samochodów w krajach unijnych zmalała w porównaniu do roku 2011 o 8 proc. To najniższy poziom od 17 lat. W grudniu popyt spadał na wszystkich najważniejszych rynkach z niemieckim włącznie, który zmalał aż o 16,4 proc. Jeszcze bardziej spadała sprzedaż we Włoszech – o 22,5 proc. i w Hiszpanii – o 23 proc.

Ta sytuacja boleśnie odbija się na polskich fabrykach. Potężny spadek odnotował Opel w Gliwicach, gdzie od stycznia do końca grudnia wyprodukowano 125,5 tys. samochodów, o blisko 50 tys. mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Spadek popytu odczuł także Fiat w Tychach. Do końca grudnia z zakładu wyjechało 348,5 tys. aut, podczas gdy rok wcześniej prawie 467 tys.

Perspektywy dla eksportu na obecny rok są złe. Opel w Gliwicach w najlepszym razie utrzyma ubiegłoroczny wynik, Fiat zakłada dalszy spadek produkcji.

Według AutomotiveSuppliers.pl, cały ubiegłoroczny eksport polskich firm motoryzacyjnych może się zamknąć w granicach 17-17,5 mld euro. W roku 2011 eksport branży przekroczył 19 mld euro.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne