Połączenie dwóch przedsiębiorców może doprowadzić do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Gdyni i okolic – orzekła w piątek prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na tym obszarze działa multipleks Silver Screen, planowane jest także otwarcie kolejnych obiektów m.in. w Centrum Handlowym Wzgórze Gdynia. Multikino nie będzie mogło być ich operatorem. Do 10 stycznia każdego roku będzie musiało raportować urzędowi o liczbie posiadanych kin na tym terenie.
Należąca do holdingu ITI spółka Multikino ma w Polsce 14 wielosalowych kin, a w lutym ogłosiła zamiar przejęcia pięciu multipleksów działających pod szyldem Silver Screen (trzy w Warszawie, po jednym w Gdyni i Łodzi). Na zgodę czekała długo – dopiero w piątek urząd ogłosił decyzję w tej sprawie.
Piotr Zygo, prezes Multikina, nie chce komentować decyzji urzędu. – Wiemy, że UOKiK wydał decyzję – mówi tylko. ITI nie jest jednak zapewne zaskoczony taką decyzją, bo o tym, że UOKiK przymierza się do wydania zgody warunkowej, słychać było na rynku nieoficjalnie już od kilku tygodni. Odbywały się też konsultacje Multikina z urzędem. Jeszcze w ubiegłym tygodniu Piotr Zygo mówił ”Rz”, że spodziewa się, iż UOKiK wyda zgodę i ”jest gotowy do rozmów odnośnie takiego sposobu przeprowadzenia transakcji, które w najlepszy sposób zabezpieczy prawa klientów”.
Połączenie Multikina z Silver Screenem spowoduje, że na rynku nie będziemy już mieli czterech wielkich sieci kinowych, ale trzy: Cinema City, Centrum Filmowe Helios i właśnie Multikino.