Reklama
Rozwiń

Hazard nie popłaca

Dla kasyn w Las Vegas nadchodzą ciężkie czasy. Wszystko przez to, że klienci oszczędzają i mniej chętnie wydają pieniądze na rozrywkę

Publikacja: 01.07.2008 17:53

Branża hazardowa jest niezwykle wrażliwa na zawirowania w gospodarce. Las Vegas stoi właśnie w obliczu martwego sezonu wakacyjnego, a zapowiadane szumnie przez fundusze private equity przejęcia i inwestycje, pozostawiają kasyna z długami.

Rosnące ceny paliw, kryzys na rynku nieruchomości, spowolnienie gospodarcze, to wszystko oznacza, że ludzie nie przestaną grać, ale zaczną mniej wydawać pieniędzy w boutique’ach i restauracjach. Nie pomoże zapewne fakt, że linie lotnicze oszczędzając, obcinają liczbę lotów do Las Vegas.

Kilka operatorów kasyn już ogłosiło bankructwa gdyż przeinwestowały. Jak np. Tropicana Entertainment LLC z Kentucky, który ogłosił bankructwo w maju, ze względu na zadłużenie wynoszące 2,67 mld dolarów.

Obligacje kasyn, które jeszcze w 2001 przynosiły 10 proc. zysku, teraz przynoszą 4,4 proc. straty

Ceny akcji kasyn nie wglądają lepiej. Notowania Boyd Gaming Corp, z Las Vegas, spadły do około 12 dolarów, poziomu najniższego od pięciu lat, w porównaniu do 54 dolarów w ubiegłe wakacje. Akcje legendarnego MGM Mirage kosztują obecnie poniżej 35 dolarów, w porównaniu do 98 dolarów w ubiegłym roku.

Reklama
Reklama

Agencja ratingowa Moody's obniżyła w tym roku rating długu 17 firmom z branży. W kolejce czeka następnych 11.

- Branża hazardowa jest w połowie największego spadku przychodów – mówi Keith Foley, analityk Moody’s. – Wszyscy sądzili, że kasyna nigdy nie tracą, a teraz ku przerażeniu widzą, że to nieprawda.

Według analityka Joseph’a Greff a z J.P. Morgan Chase & Co przychody kasyn z Nevady działających na rynku lokalnym spadły w kwietniu o 9,5 proc. rocznie. Dla porównania obroty kasyn na głównej ulicy Las Vegas zmniejszyły się o 1,3 proc.

Wśród bardziej poszkodowanych firm znajduje się Boyd Gaming, rodzinna firma założona w 1975. Inwestycja o nazwie Echelon, za którą kryje się 5 luksusowych hoteli, promenda handlowa i centrum wystawiennicze, kosztuje firmę coraz więcej.

Firma zainwestowała 3,3 mld dolarów z własnej gotówki i linii pożyczkowej. Ale żeby sfinansować całość projektu firma będzie musiała razem z dwoma partnerami wyłożyć dodatkowo 1 mld dolarów.Ostatni kwartał firma zamknęła 32 mld stratą.

Biznes
Polskie start-upy bez pieniędzy, odbudowa Ukrainy i współpraca Paryża z Londynem
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Biznes
Pepco więcej sprzedaje i rusza ze skupem akcji
Biznes
102 przypadki konfiskaty prywatnych majątków w Rosji. Miliardy dolarów na wojnę
Biznes
Największy atak na Ukrainę, InPost z kolejnym przejęciem, Polska celem hakerów
Biznes
Czy grozi nam cybernetyczna kapitulacja? Wojna w internecie się nasila
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama