Z 13,6 proc. do 18,6 proc. ma wzrosnąć akcyza na auta z silnikami o pojemności ponad 2 l. To jeden z pomysłów na kryzys. Tyle że według ekspertów projekt ów ma daleko większe skutki, niż spodziewają się politycy. – Podwyżkę akcyzy na auta z dużymi silnikami koncerny wykorzystają do podniesienia cen wszystkich modeli – uważa Krzysztof Peikert, dyrektor operacyjny Polskiej Grupy Dealerów mającej kilkanaście salonów sześciu różnych marek.
Peikert tłumaczy, że koncerny nie pozwolą sobie na to, by znacząco zwiększyła się różnica w cenach np. pomiędzy modelem z silnikiem 1,9 a 2,2 l. – Dlatego będą wolały mniej zarobić na tym drugim, a przychody zrównoważyć podniesieniem ceny pierwszego. W efekcie zdrożeją wszystkie auta – twierdzi.
– Część koncernów może skorzystać z takiej okazji i podnieść ceny wszystkich modeli – potwierdza Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar.
Zresztą już od kilku tygodni producenci straszą podwyżkami. Do tej pory tłumaczono je jednak osłabianiem złotego. Na razie w wielu firmach place wypełnione są jeszcze autami sprowadzonymi po dużo atrakcyjniejszym kursie złotego. Ale najdalej wiosną, jeśli złoty nie umocni się znacząco, większość oferty zdrożeje.
[wyimek]1,14 mld zł chce uzyskać rząd z podniesienia akcyzy na alkohol i auta z silnikami o pojemności ponad 2 l[/wyimek]