Szybko rosnąca gospodarka, niskie koszty finansowania dłużnego oraz problemy z sukcesją w rodzinnych przedsiębiorstwach – to kluczowe czynniki, które będą napędzały krajowy rynek M&A w przyszłym roku.
– Tendencje sektorowe w Polsce w pewnym stopniu idą w ślad za trendami światowymi, gdzie wyraźny prym wiodą transakcje fuzji i przejęć związane z szeroko rozumianymi innowacjami – mówi Szymon Pankowski, menedżer w dziale doradztwa finansowego Deloitte. Dodaje, że gwałtowny rozwój technologii oraz potrzeba usprawniania oraz modernizacji biznesów przez przedsiębiorstwa z tradycyjnej gospodarki skutkują częstym skupianiem się inwestorów na sektorze TMT (technologie, media, telekomunikacja).
– W ramach tego obszaru szczególnie poszukiwanymi aktywami są przedsiębiorstwa zajmujące się zagadnieniami z zakresu internetu rzeczy, robotyki i dronów, sztucznej inteligencji, sieci społecznościowych, e-commerce, analizy danych i bezpieczeństwa informacyjnego czy też tzw. fintechy – wymienia ekspert Deloitte.
W 2018 r. jedną z ciekawych transakcji było połączenie sklepów internetowych z elektroniką: polskiego Morele oraz litewskiego Pigu. W efekcie powstanie jedna z największych w Europie grup e-commerce.
– Takie przykłady świadczą o wysokim potencjale rozwoju handlu elektronicznego w przyszłości oraz o budowaniu przez podmioty z różnych branż przewag konkurencyjnych w postaci kanałów dystrybucji online – podkreśla Wojciech Sosnowski, menedżer w Navigator Capital Group. Według raportu tej firmy, przygotowanego razem z Fordatą, w 2018 r. odnotowano 199 zakończonych przejęć wobec 204 w roku poprzednim.