W uchwale podjętej 27 sierpnia 2009 r. przez radę gminy Lubin czytamy: „Rada Gminy Lubin będąca inicjatorem referendum gminnego w sprawie budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na terenie gminy Lubin, zarządzonego na dzień 27 września 2009 r. Uchwałą Nr XXXVII/192/2009 Rady Gminy Lubin z dnia 29 lipca 2009r, wyraża stanowisko przeciwne budowie odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na terenie gminy Lubin”. W piśmie rada tłumaczy, że nie zgadza się na eksploatację węgla brunatnego. Jej zdaniem taka „archaiczna i dewastująca środowisko” metoda zniszczy ponad połowę gminy.
„Nie chcemy wywłaszczeń, nie chcemy zniszczenia nowoczesnej infrastruktury budowanej z wielkim wysiłkiem przez ostatnie lata. Obawiamy się niewyobrażalnej w skutkach katastrofy ekologicznej i jej konsekwencji dla zdrowia i życia mieszkańców naszej gminy. Uważamy, że należy odłożyć decyzję o budowie odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na dalsze lata, kiedy z pewnością zostaną odkryte i wdrożone technologie bezinwazyjne, nie naruszające środowiska naturalnego pozostające w harmonii i zgodzie z tym środowiskiem, którego ochrona jest zadaniem własnym gmin. Dlatego też w planowanym na 27 września br. referendum głosować będziemy na NIE” – czytamy w piśmie rady gminy Lubin.
Jednocześnie rada gminy wezwała mieszkańców do udziału w referendum, podkreślając, że w takiej sprawie liczy się każdy głos. Rada Gminy Lubin zdecydowała o referendum na nadzwyczajnej sesji 29 lipca. Głosowanie odbędzie się także w gminach sąsiednich. Treść pytania referendum brzmi: Czy jesteś za budową na terenie Gminy Lubin kopalni odkrywkowej węgla brunatnego?
Problem dotyczy ewentualnego zagospodarowania tzw. pól legnickich, największych złóż węgla brunatnego w Europie, których ochrona będzie najprawdopodobniej przewidziana w projekcie polityki elektroenergetycznej Polski do 2030 r., co mogłoby dać zielone światło do budowy kopalni węgla brunatnego na tym terenie.