- Wydałem polecenie wzmożonego monitoringu sytuacji powodziowej na górniczych terenach, ponieważ musimy być przygotowani do przeciwdziałania zmieniającym się zagrożeniom. Z informacji przekazanych przez dyrektorów okręgowych urzędów górniczych wynika, że łącznie zalaniu i podtopieniu uległy wyrobiska i obiekty blisko 50 odkrywkowych zakładów górniczych. Problemy powodziowe występują na ternie pięciu Okręgowych Urzędów Górniczych. W kopalniach węgla kamiennego nie stwierdzono zagrożenia dla wyrobisk podziemnych. Występują natomiast podtopienia i zalania, w tym podtopienia budynków na powierzchni terenów górniczych kopalń - mówi Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
Zalanie obiektów zakładów górniczych występuje obecnie na terenie OUG w Krakowie, Krośnie, Rybniku, Gliwicach i Katowicach. W pozostałych pięciu OUG nie odnotowano takich zagrożeń. Powodziowe zniszczenia są najdotkliwsze głownie w odkrywkowych zakładach górniczych eksploatujące złoża kruszyw naturalnych w terasach i zlewniach rzek Wisły, Odry, Dunajca, Raby, Wisłoki i Ropy w województwach: małopolskim, śląskim, podkarpackim i opolskim. Wypadków z tym związanych nie odnotowano.
Na terenie OUG w Krośnie w woj. podkarpackim podtopienia wyrobisk górniczych występują na odcinku od miejscowości Skołyszyn i Dębowiec w powiecie jasielskim do miejscowości Pilzno w powiecie dębickim wzdłuż rzek Ropa i Wisłoka. Zalanych zostało tam kilkanaście zakładów górniczych eksploatujących złoża kruszyw naturalnych. Podtopienia te nie zagrażają bezpieczeństwu obiektów budowlanych i środowisku. Na terenie OUG w Rybniku stwierdzono zalanie 15 odkrywkowych zakładów górniczych oraz OZG „Kończyce Wielkie” w Kończycach, „Rudołtowice” oraz OZG „Ruda”. Znajdują się one nad rzeką Odrą. Eksploatacja została przerwana, sprzęt wycofano i zabezpieczono.
Na terenie OUG w Gliwicach woda wdarła się do: Kopalni „Bierawa” w Bierawie – CEMEX Polska sp. z o.o. (przerwanie wałów przeciwpowodziowych rz. Odry) oraz KSM „Lewin Brzeski” należący do Górażdże Kruszywa sp. z o.o., gdzie wystąpiły lokalne podtopienia.
Na terenie OUG w Katowicach zalane zostały wyrobiska górnicze zakładów eksploatujących kruszywa naturalne „Rajsko” i „Stawy Monowskie”.