Zaproszenie do projektu przyjęły także Politechnika Śląska w Gliwicach, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza oraz Pleszewski Klaster Kotlarski.
Głównym celem jest opracowanie i wdrożenie programu poprawy standardów ekologicznych w oparciu o opracowanie kompozytowych proekologicznych paliw stałych nowej generacji na bazie węgli z kopalń Budryk i Krupiński.
Elementem wspierającym projekt mają być prace nad nowymi kotłami, które będą wykorzystywać inteligentne technologie spalania.
Program w pierwszej kolejności do pracowników i emerytów JSW. Do nich zostanie wystosowana specjalna ankieta, która będzie miała na celu zdiagnozowania jakie paliwa są w użyciu w ich domach i z jakich kotłów korzystają. Badanie ma także dostarczyć informację na temat czy są oni zainteresowani uzyskaniem dotacji w ramach PONE na modernizację kotłowni oraz czy nowe paliwo będzie ich interesować w ramach deputatu węglowego. Wybrani otrzymają także bezpłatne próbki nowego paliwa.
Paliwa opracowane w ramach programu „Czyste powietrze dla Śląska” muszą spełniać wymagania emisyjne oraz posiadać odpowiedni certyfikat.