Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 11.02.2019 16:13 Publikacja: 11.02.2019 16:13
Foto: AFP
Umowę podpisano po 18 miesiącach negocjacji w obecności ministrów obrony Francji, Florence Parly i Australii, Christophera Pyne oraz premiera Scotta Morrisona. - To oznacza, że jesteśmy pewni bycia w awangardzie w dziedzinie okrętów wojennych i ich siły ognia - powiedział Morrison dziennikarzom.
Umowa wiążąca obie strony na 50 lat przewiduje zbudowanie w Osborne koło Adelaide stoczni, w której będą montowane te okręty o konwencjonalnym napędzie i systemy uzbrojenia produkcji Lockheeda Martina. Naval Group będzie administratorem stoczni nie będąc jej właścicielem, ma doradzać zarówno przy wznoszeniu jej jak i przy realizacji programu.
Pierwszy 4-letni kontrakt za 1,5 mld euro dotyczący zaprojektowania nowych jednostek ma być podpisany za kilka dni. Następny kontrakt będzie dotyczyć już samej produkcji. Umowa za ok. 300 mln euro podpisana we wrześniu 2016 pozwoliła rozpocząć prace nad strukturą całego programu i skoordynować działania z amerykańskim dostawcą uzbrojenia.
Francuska stocznia należąca w ponad 62 proc. do skarbu państwa i w 35 proc. do grupy elektroniki wojskowej Thales wygrała ten kontrakt stulecia w kwietniu 2016 rywalizując z niemiecką TKMS ThyssenaKruppa i japońskim konsorcjum Mitsubishi i Kawasaki. Montaż pierwszej łodzi podwodnej ma zacząć się w 2023 r., a jej dostawa nastąpi na początku lat 30. Następne mają być przekazywane co 2 lata. Wszystkie okręty będą testowane w Adelaide.
Podpisane porozumienie - zwraca uwagę dziennik La Tribune" - daje Australii suwerenność, której dotąd nie miała w dziedzinie budowy okrętów podwodnych dzięki dużemu transferowi technologii, na co Francja zgodziła się. Ustala też reguły gry, zobowiązania i zamiary obu stron na następne 50 lat. Australii zależało na kupieniu jednostek najbardziej skutecznych w regionie Azji-Pacyfiku.
Naval Group obiecała zapewnić maksymalny wsad australijski bez naruszania osiągów tych okrętów i ich bezpieczeństwa w zanurzeniu. Stocznia zwróciła się więc do kooperantów o zlokalizowanie swej produkcji w Australii, a jeśli tego nie zrobią, mają wytłumaczyć się z tego.
Obecnie nad projektem pracuje w Cherbourgu 350 osób - poinformował Reutera dyrektor programu Australia w stoczni, Jean-Michel Billig - a w ciągu najbliższych 5 lat ich liczba podwoi się. W Australii zatrudniono ok. 100 pracowników Naval Group, pełne zatrudnienie dojdzie za 8-9 lat do 1500.
Zmodernizowanych ma być 16 Kasiek, czyli samolotów transportowych C-295M CASA. Remonty są rozłożone na lata 2025-2033 i będą przeprowadzane głównie w zakładach Airbusa na Okęciu.
Główną bohaterką gry będzie Ciri, przybrana córka Geralta z Rivii - wynika ze zwiastuna nowej części wiedźmińskiej sagi. Został wyświetlony już kilka milionów razy. Na wieści ze studia reaguje też kurs akcji.
Przedstawiciele zarządu Poczty Polskiej, Związku Zawodowego Pracowników Poczty i Związku Zawodowego Unia Pocztowa, podpisali porozumienie kończące spory zbiorowe wszczęte na tle płacowym w 2019 i 2023 r.
Jest piątek, 13 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Rozmowy Grupy WB i Hanwha Aerospace o utworzeniu joint venture i produkcji pocisków powinny się zakończyć w lipcu. Produkcja ma ruszyć najpóźniej w 2029 r.
Polska potrzebuje Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jesienią 2032 roku na CPK wyląduje pierwszy samolot – powiedział w w Radiu Zet Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.
Dopiero po publikacji w „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje, że ruszą wypłaty dla właścicieli budynków, które zostały uszkodzone w czasie niskiego przelotu samolotu bojowego MiG-29 w pobliżu Malborka.
Rada Unii Europejskiej przyjęła stanowiska negocjacyjne w sprawie dwóch propozycji Komisji Europejskiej, wzmocnienia praw pasażerów korzystających w jednej podróży z różnych środków transportu. To część pakietu legislacyjnego dotyczącego mobilności.
Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu ma szansę być gotowy na przełomie 2028 i 2029 roku.
Zniesienie kontroli na bułgarskich i rumuńskich granicach będzie dopalaczem dla handlu. Polskie firmy też mają apetyt na zwiększenie obrotów.
Chińscy dostawcy informują, że lada dzień Rosja poluzuje ograniczenia w kolejowym tranzycie z Chin do Europy.
Kolej niemiecka, Deutsche Bahn, uruchomiła pakiety turystyczne, które łączą przejazd koleją z noclegami w hotelu. W ofercie znalazły się wypady do dużych miast, a pierwszymi partnerami przedsięwzięcia zostali niemieccy touroperatorzy.
W nowym rozkładzie jazdy 2024/2025 wchodzącym w życie w sobotę 15 grudnia kolej zapowiada rekordowe czasy przejazdów, więcej połączeń, wygodniejsze pociągi. Kilka miast straci jednak dostęp do pendolino.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas