Japoński oddział Apple produkuje m.in. super cienkie baterie zastosowane w nowej wersji najpopularniejszego na świecie tabletu. Z Kraju Kwitnącej Wiśni pochodzą również karty pamięci używane do przechowywania w urządzeniu plików z muzyką i filmami wideo. Z kolei szklana powłoka ekranu dotykowego wytwarzana jest w zakładach należących do Asahi Glass.
Produkcja w wielu japońskich fabrykach (m.in. należących do Toshiby, która jest jednym z producentów stosowanych w iPadzie 2 kart pamięci) została wstrzymana na skutek ubiegłotygodniowego trzęsienia ziemi o sile 9.0 stopnia w skali Richtera i następującego po nim tsunami.
Dostawcy innych podzespołów tabletu, których fabryki nie ucierpiały bezpośrednio w katastrofie, zagrożeni są z kolei problemami logistycznymi związanymi z pozyskiwaniem surowców czy transportem gotowych części.
Rynkowy debiut nowego iPada miał miejsce w Stanach Zjednoczonych w ostatni weekend. Popyt klientów był tak duży, że wiele sklepów sprzedało od razu wszystkie urządzenia. Analitycy szacują, że w ciągu pierwszych dwóch dni nabywców znalazło nawet 1 mln sztuk tabletu.
Obecnie na iPada 2 zamówionego za pośrednictwem Internetu chętni muszą czekać 4-5 tygodni. Przedstawiciele Apple nie komentują, o ile może wydłużyć się ten termin w związku z sytuacją w Japonii.