Wygrali związkowcy: cała 22,6 tys. załoga JSW dostała 10 lat gwarancji pracy. Górnicy zawiesili strajk włoski trwający od środy

- Bardzo się cieszę, bo od dawna w Jastrzębiu nie udało się osiągnąć dobrego  porozumienia. To jest najważniejsze, będzie obowiązywać od dnia debiutu spółki. Kolejne punkty globalnego porozumienia powinniśmy podpisać w ciągu tygodnia, jestem więc dobrej myśli – mówiła Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceminister gospodarki po 12 godzinach negocjacji.

- Zawieszamy strajk włoski – powiedział Sławomir Kozłowski, szef „S" w JSW.

- Negocjacje były trudne, ale jestem zadowolony, bo wypracowaliśmy optymalne rozwiązanie – mówił Jarosław Zagórowski, prezes JSW. Dlaczego potrzeba było tylu tur negocjacji, by wreszcie zgodzić się na to, czego od początku żądała strona związkowa? – Gwarancje zatrudnienia rodzą koszty, ale wiemy, że spółkę na to stać, bo będzie się rozwijać, a u nas nie ma przerostu zatrudnienia – tłumaczył prezes Zagórowski.

- To jedno z czterech porozumień, które musimy podpisać, by zażegnać konflikt, ale kluczowe – powiedział „Rz" Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej i górniczej „S" po prawie 12 godzinach negocjacji. O co jeszcze chodzi? – O władztwo korporacyjne zachowane przez skarb w spółce dożywotnio oraz podział akcji pracowniczych także dla załogi nieuprawnionej – mówił Kolorz. Czwarta sprawa to 10 proc. podwyżek płac.

- Ale o tym można rozmawiać nawet po złożeniu prospektu – uważa Strzelec-Łobodzińska. Pytana przez „Rz" czy jest szansa na debiut JSW zgodnie z planem 30 czerwca, powiedziała, że niczego nie wyklucza. Tyle, że by prospekt nie musiał być uzupełniany o nowe dane finansowe, musi trafić do KNF do 9 maja. – Myślę, że jeden  czy dwa dni zwłoki nie robi wielkiej różnicy, ale oczywiście wtedy wszystko zależy od komisji – powiedziała wiceminister.

- Gdy zostaną podpisane wszystkie cztery elementy globalnego porozumienia, załoga JSW w referendum powie, czy zgadza się na debiut spółki – przypomina Kolorz. Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki nadzorujący górnictwo swoją zgodę na debiut JSW warunkuje zażegnaniem konfliktu w firmie.

Zobacz pełną treść porozumienia:

Gdy górnicy podpisywali porozumienie, w kopalni Krupiński należącej do JSW zapalił się metan. Czytaj więcej