Doroczny biuletyn statystyczny kartelu podał, że wzrost zasobów zawdzięcza OPEC Wenezueli. której stan posiadania zwiększył się do 296,5 mld baryłek z 211,2 mld w 2009 r.. Największy eksporter, Arabia Saudyjska miała z kolei bez zmiany 264,5 mld baryłek. Na OPEC przypada teraz 81,3 proc. potwierdzonych rezerw ropy na świecie, w 2009 r. było to 79,6 proc.
Awans Wenezueli na pierwsze miejsce zepchnął Iran na trzecie, a Irak na czwarte. Urzędnik irańskiego resortu ds. naftowych stwierdził w komentarzu do raportu OPEC, że jego kraj jest nadal drugim producentem w kartelu, po Arabii Saudyjskiej.
Irak zwiększył swe zasoby o 24 proc. do 143 mld baryłek, a Iran podał liczbę 150 mld w tydzień po zmianie stanu rezerw przez Bagdad, aby wykazać, że nadal ma więcej od sąsiada.
Najnowsze dane nie wygaszą sceptycznych opinii o szacunkach OPEC, bo część analityków uważa je za przesadzone. — OPEC ma fantastyczną tradycję konkurencyjnego podwyższania zasobów — stwierdził jeden z nich, Bill Farren-Price z Petroleum Policy Intelligence.
Zasoby są jednym z kryteriów branych przez kartel pod uwagę przy ustalaniu wielkości wydobycia. Irak i Iran szczególnie rywalizowały w przeszłości o krajowe limity. Obecnie Irak jest z tego zwolniony, ale za kilka lat wróci do kartelowego systemu podziału.