Według naszych ustaleń, warta 250 – 300 mln zł umowa prywatyzacyjna cywilnej części HSW, największego krajowego producenta maszyn budowlanych, z chińskim inwestorem Liugong Machinery zostanie podpisana w Stalowej Woli 10 stycznia, a 31 stycznia dopełnione zostaną ostateczne formalności związane z wejściem do HSW czołowego chińskiego producenta maszyn drogowych.
Już wczoraj jednak w obecności przebywającego z wizytą w Chinach prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i wicepremiera ChRL Li Keqiang'a. prezes Huty Stalowa Wola Krzysztof Trofiniak i szef grupy LiuGong Zeng Guang'an podpisali symboliczny dokument będący „podsumowaniem uzgodnień dotyczących sprzedaży Oddziału I Huty Stalowa Wola".
Centrum Produkcji Wojskowej HSW, specjalizujące się w wytwarzaniu broni artyleryjskiej – haubic samobieżnych krab, wyrzutni rakietowych langusta i mobilnych, zautomatyzowanych potężnych moździerzy Rak – już jest prawdziwym liderem zbrojeniówki. Wartość obecnych i potencjalnych zamówień armii związanych z nowymi i rozwijanymi w HSW programami sięga 2 mld zł.
Po zastrzyku pieniędzy od Liugong siła zbrojeniowej firmy z Podkarpacia jeszcze wzrośnie. Grupa Bumar znajdzie w HSW najpoważniejszego krajowego konkurenta.
Bartosz Kopyto, rzecznik HSW, przekonuje, że wejście Chińczyków do największego zakładu na Podkarpaciu nie oznacza kresu istnienia huty. – Prywatyzacja oznacza jedynie, iż ważne dla gospodarek narodowych przedsiębiorstwa Huta Stalowa Wola i Guangxi Liugong Group realizują wspólne przedsięwzięcie polegające na uruchomieniu działalności firmy Liugong Machinery Poland – podkreśla Kopyto. – Nowa spółka w Stalowej Woli wykorzysta technologiczny, produkcyjny, ludzki kapitał HSW wspólnie z ogromnym potencjałem rozwojowym i światowymi zasobami Guangxi Liugong Group – dodaje.