W okresie od stycznia do listopada ubiegłego roku (to najnowsze dane) wartość eksportu branży motoryzacyjnej wyniosła 17,7 mld euro. To o 11,6 proc. więcej niż w podobnym czasie rok wcześniej. Wzrost wyniósł zatem 1,84 mld euro. Taki wynik zapowiada, że 2011 rok był dla eksporterów rekordowy: – Zakładamy, że w grudniu wartość eksportu była zbliżona do tej z grudnia 2010 roku. W rezultacie można się spodziewać, że eksport przemysłu motoryzacyjnego za całe 12 miesięcy ubiegłego roku wyniósł 18,9 – 19,2 mld euro – mówi Rafał Orłowski z firmy analitycznej AutomotiveSuppliers.pl.
Największą część eksportu stanowią samochody osobowe oraz dostawcze. Wartość tego segmentu za pierwsze 11 miesięcy ub. r. przekroczyła 6,3 mld euro – o przeszło 3 proc. więcej niż w roku poprzednim. Ale udział aut w całości eksportu branży spada – wyniósł 35,8 proc. i był o prawie 3 proc. niższy niż rok wcześniej. Przyczyną jest spadek zamówień z rynków Unii Europejskiej, gdzie popyt na mniejsze samochody – takie właśnie produkowane są w Polsce – coraz bardziej się osłabia. Tymczasem rynki unijne odbierają przeszło 85 proc. produkowanych w Polsce aut (po 11 miesiącach 2011 r. było to 5,4 mld euro). Największym importerem są Włochy, gdzie trzy z pięciu najczęściej sprzedawanych samochodów produkowane są w Polsce (modele Fiata). Kolejne rynki to Niemcy oraz Wielka Brytania. Rośnie natomiast eksport samochodów poza UE. Od stycznia do listopada podskoczył rok do roku o przeszło jedną trzecią, do 923 mln euro.
Eksport części i akcesoriów wzrósł do listopada o 9 proc., i sięgnął 5,95 mld euro. Natomiast listopad był czwartym z kolei miesiącem, w którym eksport części okazał się wyższy od eksportu samochodów. Najważniejszym rynkiem są Niemcy z prawie 40-procentowym udziałem w tym segmencie eksportu, dalej Francja, Czechy, Hiszpania i Włochy. Najmocniej rośnie jednak eksport silników wysokoprężnych – trzeciej pod względem ważności grupy produktowej branży. W okresie 11 miesięcy powiększył się w porównaniu z ub. rokiem o jedną czwartą i osiągnął 2,26 mld euro.