Na poniedziałek zaplanowano uroczyste otwarcie obiektów parku, remontowanych od ubiegłego roku w ramach projektu "Gospodarcza brama Śląska". Wprowadzą się tam firmy wdrażające innowacje i korzystające z nowoczesnych technologii. Wykonawcą robót była Skanska.
Według Rafała Łysego z sosnowieckiego magistratu, uruchomienie na pokopalnianym terenie parku naukowo-technologicznego oznacza dla miasta podwójny zysk - pozbycie się szpecących przestrzeń publiczną obszarów poprzemysłowych, a jednocześnie zapewnienie innowacyjnym firmom korzystnych warunków do rozwoju oraz wsparcie w postaci dostępu do odpowiednich pomieszczeń, narzędzi i doradztwa. Czterokondygnacyjny budynek dawnej dyspozytorni kopalni został kosztem ponad 12,2 mln zł przebudowany i przystosowany do nowych funkcji. Będzie tam można prowadzić zarówno produkcję, jak i prace badawcze. Do budynku wprowadzą się m.in. firmy farmaceutyczne. Obiekt został gruntownie przebudowany. Piwnica i parter zostały cofnięte, a piętra wysunięte przed konstrukcję, dzięki czemu budynek zyskał kształt walca. Przyziemie będzie pełnić funkcję badawczą oraz zaplecza magazynowego i technicznego, parter zajmie administracja i pracownicy naukowi, na piętrach ulokuje się produkcja. Powstał też parking.
W innym, pięciokondygnacyjnym budynku dawnego zespołu bhp kopalni znalazły się biura dla pięciu przedsiębiorstw oraz sale konferencyjne i szkoleniowe. To zadanie, wraz z wyposażeniem budynku, pochłonęło w sumie prawie 20,3 mln zł. Adaptacja była prowadzona tak, by zachować specyfikę przemysłowej architektury.
Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny położony jest w południowej części Sosnowca. Ma przyciągnąć do miasta firmy wdrażające lub zamierzające wdrożyć nowoczesne technologie, a także pobudzić lokalnych przedsiębiorców do wprowadzania innowacji. Obiekty Parku dysponują infrastrukturą umożliwiającą korzystanie z nowinek technicznych i zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Powstanie Parku było możliwe dzięki porozumieniu gminy Sosnowiec, Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Agencji Rozwoju Lokalnego oraz trzech największych uczelni regionu: Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Przygotowywany od ośmiu lat projekt w dużej części został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013. To część przedsięwzięcia pod nazwą "Gospodarcza Brama Śląska".