Wiceszef MON odpowiadał na pytania poselskie w ramach tzw informacji bieżących. Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa temat samolotów wielozadaniowych wywołała Joanna Kluzik-Rostkowska (PO-KO), która spytała o wartość bojową lotnictwa wojskowego. Przypomniała, że po ostatnich wypadkach samolotów MiG-29, maszyny te były uziemiane kilka razy. Oceniła również, że "przygotowanych do użytku" jest zaledwie 40 proc. samolotów F-16. - Skończy się tak, że piloci będą chodzić pieszo - podsumowała posłanka PO-KO. Skurkiewicz, odpowiadając na te zarzuty, przypomniał, że to za rządów PO-PSL, w 2011 roku, podjęto decyzję o przedłużenie czasu eksploatacji samolotów MiG-29 o 10 lat, co oznacza, że będą one eksploatowane w sumie przez 40 lat. Wiceminister podkreślił, że za rządów PiS MON zdecydowało o przyspieszeniu realizacji programu Harpia czyli pozyskania samolotów wielozadaniowych nowej generacji , które mają zastąpić przestarzałe maszyny rosyjskiej konstrukcji.
Czytaj także: Ameryka sprzeda Polsce supermyśliwce F-35
Wielozadaniowy samolot na nowe czasy
- Kupujemy samoloty piątej generacji. To jest decyzja przełomowa, która postawi siły powietrzne w zupełnie innym miejscu - poinformował posłów Skurkiewicz.
W listopadzie zeszłego roku po serii wypadków w których uczestniczyły wysłużone samoloty MiG-29 szef MON Mariusz Błaszczak polecił szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przyspieszenie realizacji programu Harpia i przygotowanie zakupu samolotu myśliwskiego piątej generacji. Resort obrony zapowiedział wtedy, że pozyskany w przyszłości myśliwiec o cechach „stealth" czyli ograniczonej wykrywalności będzie zdolny do pokonywania tzw. barier antydostepowych czyli forsowania wzmocnionej rakietowej obrony powietrznej wroga zabezpieczającej silnie chronione rejony przeciwnika. Nowy supermyśliwiec ma też działać w środowisku sieciocentrycznym czyli w systemie pełnej informatycznej integracji z sojuszniczymi wojskami lotniczymi i ośrodkami dowodzenia atlantyckiej koalicji . Realizacja samolotowego programu Harpia zyskała w tym roku priorytet w najnowszych planach modernizacji technicznej armii (PMT) zakreślonych na lata 2017 - 2026 roku
W kwietniu szef resortu obrony Mariusz Błaszczak twierdził, że w ramach obecnej edycji PMT powstały już "ramy finansowe i prawne, aby t transakcja zakończyła się sukcesem". Podkreślił też, że powołał już pełnomocnika do zakupu samolotów piątej generacji, którym został gen. Jacek Pszczoła, dowodzący Siłami Powietrznymi. W ramach programu Harpia planuje się zakup 32 samolotów wielozadaniowych.