- Zainteresowanie instytucji finansowych PPK jest bardzo duże. Pracodawcy będą mieli dostęp do szerokiej, konkurencyjnej oferty – komentuje Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

- Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Warta podjęło decyzję o wycofaniu się z uczestnictwa w programie Pracowniczych Planów Kapitałowych – poinformowała spółka w specjalnym oświadczeniu. - Nadal uważamy, że PPK to dobry kierunek w zabezpieczaniu finansowym przyszłości Polaków, jednak po szczegółowych analizach aktualnych zapisów prawnych zarząd TUnŻ Warta zdecydował o wycofaniu się z uczestnictwa w programie – dodał ubezpieczyciel.

Jako powód podał „istniejące na tym etapie projektu ryzyka prawne, dotyczące ustawy o PPK oraz regulacji FATCA/CRS i AML, które w przyszłości mogłyby wpłynąć na prowadzoną działalność firmy i jej akcjonariuszy".

- Niewykluczone, że Warta jest pierwszą ofiarą wojny cenowej na rynku PPK – powiedział nam tymczasem Marcin Wojewódka, wiceprezes Instytutu Emerytalnego. – Część firm już zapowiedziała, że w pierwszym roku, do połowy 2020 r. nie będą pobierały opłaty za zarządzanie pieniędzmi w PPK – wyjaśnił. Pojawiły się też zapowiedzi stosowania w kilku najbliższych latach opłat w stosunku do limitów zapisanych w ustawie o PPK.

- Dementuję sugestię, że na decyzję wpływ miały ruchy cenowe innych firm. Nie będziemy uczestnikiem tego programu ze względu na istniejące ryzyka prawne – odpowiedział na to Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty. Tłumaczył, że firma obawia się wysokich kar finansowych za złamanie regulacji FACTA i AML przy okazji oferowania PPK.

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy spekulują też jednak, że od początku lokalny zarząd Warty chciał przystąpienia do PPK, jednak zagraniczni udziałowcy byli temu przeciwni. Ich zdaniem FACTA to raczej tylko pretekst.

- Zainteresowanie instytucji finansowych PPK jest bardzo duże. Zgodne z oczekiwaniami już 15 instytucji zgłosiło się do PFR z wnioskiem o wpis do ewidencji. To zapewnia, że pracodawcy będą mieli dostęp do szerokiej, konkurencyjnej oferty i widzimy także, że niskich kosztów zarządzania ok 0,3 - 0,35 proc. To bardzo korzystne informacje dla pracowników – powiedział nam Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który odpowiada za wdrożenie PPK.

- Nie chcę komentować indywidualnych decyzji biznesowych Warta. Na pewno cała infrastruktura prawna i operacyjna systemu PPK jest dobrze przygotowana, w tym kwestie dotyczące FATCA i AML - dodał.

Z naszych informacji wynika, że Ministerstwo Finansów wystąpiło do władz amerykańskich o wyłączenie PPK z regulacji FATCA.

Autopromocja
BLACK WEEKEND

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ