Kra­jo­wa Izba Go­spo­dar­cza wraz z bran­żo­wy­mi izba­mi zaj­mu­ją­cy­mi się go­spo­dar­ką odpadami, Kra­jo­wą Izbą Go­spo­dar­ki Od­pa­da­mi ze stro­ny sa­mo­rzą­dów i Pol­ską Izbą Gospodar­ki Od­pa­da­mi, zrze­sza­ją­cą fir­my pry­wat­ne, skie­ro­wa­ła do pre­mie­ra, mi­ni­strów finan­sów, go­spo­dar­ki i śro­do­wi­ska oraz mar­szał­ków Sej­mu i Se­na­tu pi­smo, w któ­rym zwra­ca uwa­gę na nie­pra­wi­dło­wo­ści, ja­kie po­ja­wi­ły się na ryn­ku i za­gra­ża­ją po­wo­dze­niu re­for­my.

6 mld zł nawet na tyle szacuje się wartość polskiego rynku odpadów

Zda­niem przed­sta­wi­cie­li izb gmi­ny, któ­re po 1 lip­ca br. sta­ną się wła­ści­cie­la­mi od­pa­dów, w wie­lu wy­pad­kach ogra­ni­cza­ją się do szu­ka­nia naj­tań­sze­go od­bior­cy śmie­ci, nie dba­jąc o to, jak od­pa­dy zo­sta­ną po­tem za­go­spo­da­ro­wa­ne. In­ne za­gro­że­nia dla bu­do­wy sys­te­mu to m.in. brak in­fra­struk­tu­ry do prze­twa­rza­nia i skła­do­wa­nia od­pa­dów, a tak­że brak sys­te­mu monitorin­gu i kon­tro­li. Na ryn­ku roz­wi­ja się też w szyb­kim tem­pie sza­ra stre­fa. Bra­ku­je też nad­zo­ru nad miej­sca­mi uniesz­ko­dli­wia­nia od­pa­dów po­wsta­ją­cych po pro­ce­sach se­gre­ga­cji.

Izby ape­lu­ją do ad­mi­ni­stra­cji pań­stwo­wej, by pod­ję­ła dzia­ła­nia, by wy­eli­mi­no­wać zja­wi­ska pa­to­lo­gicz­ne. – W prze­ciw­nym przy­pad­ku w cią­gu naj­bliż­szych kil­ku lat na­stą­pi dramatyczne po­gor­sze­nie sta­nu na­szej go­spo­dar­ki od­pa­da­mi ko­mu­nal­ny­mi, roz­wój „sza­rej stre­fy" i upa­dek rze­tel­nych przed­się­bior­ców, w tym wie­lu in­sta­la­cji do prze­twa­rza­nia odpadów, a w kon­se­kwen­cji na­ra­zi Pol­skę na do­tkli­we sank­cje Ko­mi­sji Eu­ro­pej­skiej – przestrze­ga­ją au­to­rzy li­stu.