Jednostką samorządu terytorialnego, w rozumieniu ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej, jest gmina (w znaczeniu ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym), powiat (w znaczeniu ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym i województwo (w znaczeniu ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa). Może ona prowadzić gospodarkę komunalną m.in. w formie spółek prawa handlowego, tj. osobowych: jawnych, komandytowych i komandytowo-akcyjnych oraz kapitałowych: spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych.
W spółkach z udziałem jednostek samorządu terytorialnego działa rada nadzorcza. Tak stanowi art. 10a ust. 1 ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej. Powołanie tego organu w wymienionych podmiotach jest więc obligatoryjne. Jego funkcjonowanie zaś określają właściwe przepisy kodeksu spółek handlowych z zastrzeżeniem norm zacytowanej ustawy.
Jaka kadencja
I tak: kadencja osoby wchodzącej w skład tego gremium w spółkach z większościowym udziałem jednostek samorządu terytorialnego trwa 3 lata. Jednak ci, którzy tworzą obsadę owego organu, a równocześnie reprezentują w spółce jednostkę samorządu terytorialnego, są powoływani spośród osób, które złożyły egzamin w trybie przewidzianym w przepisach ustawy z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji. Szczegółowe warunki jego przeprowadzenia określa natomiast rozporządzenie Rady Ministrów z 7 września 2004 r. w sprawie szkoleń i egzaminów dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek, w których Skarb Państwa jest jedynym akcjonariuszem.
Bez egzaminu
Zgodnie z § 5 powołanego rozporządzenia z obowiązku składania tego egzaminu zwolnione są osoby, które:
- przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zdały egzamin przed komisją powołaną przez ministra przekształceń własnościowych, ministra przemysłu i handlu, ministra Skarbu Państwa lub Komisją Selekcyjną powołaną na podstawie przepisu art. 15 ust. 2 ustawy z 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz U. nr 44, poz. 202, z późn. zm.);