Nawiązywanie współpracy przez firmy biotechnologiczne Europy Centralnej, przygotowanie przez nie wspólnej oferty biznesowej oraz transfer wiedzy to główne cele Środkowoeuropejskich Targów Biotechnologii i Biobiznesu (BioForum) z udziałem wiceminister gospodarki Grażyny Henclewskiej oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Narodowej Węgier Zoltana Csefalvayego.
- Biotechnologie są istotnym elementem innowacyjnej gospodarki. Ich rozwój zależy w dużej mierze od wzajemnego zrozumienia i współpracy między przedsiębiorcami, środowiskiem naukowym a rządem – powiedziała wiceminister Grażyna Henclewska podczas inauguracji BioForum. Tworzeniu narzędzi wsparcia dla tych grup ma służyć m.in. opracowany przez MG projekt Foresight technologiczny przemysłu InSight 2030, identyfikujący technologie i obszary o znaczeniu strategicznym dla polskiego przemysłu.
Dodała również, że Polska rozwija tę dziedzinę nauki. - Jesteśmy otwarci na współpracę międzynarodową. Na 38 uczelniach biotechnologię studiuje prawie 26 tys. studentów, co daje 6 tys. absolwentów rocznie. Tworzą oni wysoce wykwalifikowane zaplecze badawcze dla sektora - zaznaczyła.
W opinii wiceminister Henclewskiej, innowacyjna działalność przedsiębiorstw – również w dziedzinie biotechnologii - oraz funkcjonowanie nowoczesnych branż przyczyniają się do łagodzenia skutków kryzysu gospodarczego. – Polski rząd propaguje działania na rzecz współpracy nauki i biznesu, przepływu kadr i formowanie klastrów oraz jak najszerszego dostępu do infrastruktury badawczej. Równie duży nacisk kładziemy na zwiększenie potencjału firm zaangażowanych w prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej – podkreśliła podsekretarz stanu w MG.
Podczas tegorocznego BioForum w Budapeszcie Stowarzyszenia Biotechnologii Polski i Węgier podpisały porozumienie o współpracy.