Niemiecki biznes ufa bardziej Chińczykom niż Amerykanom

Z sondażu przeprowadzonego wśród niemieckich firm przez Commerzbank wynika, że postrzegają one Chiny jako bardziej wiarygodnego partnera handlowego niż Stany Zjednoczone.

Aktualizacja: 31.05.2019 06:18 Publikacja: 30.05.2019 21:00

Angela Merkel, kanclerz RFN, ma problemy w relacjach z USA

Angela Merkel, kanclerz RFN, ma problemy w relacjach z USA

Foto: AFP

Spółki uczestniczące w sondażu oceniały wpływ warunków politycznych i gospodarczych na prowadzenie biznesu w różnych krajach. Niemieckie spółki uznały, że warunki te są najlepsze w Niemczech (65 pkt w rankingu), a na kolejnych miejscach znalazły się: Francja (39) i Chiny (30). USA zajęły dopiero czwartą pozycję z zaledwie 17 pkt. Za nimi znalazły się: Włochy (11), Rosja (10), Wielka Brytania (8), Brazylia (5) i Turcja (3). (O Polskę w tym sondażu nie pytano). Aż 68 proc. spółek prowadzących interesy w USA niepokoi się tym, że polityka administracji Trumpa negatywnie wpłynie na ich działalność. Sondaż przeprowadzono wśród wysokiej rangi menedżerów z 2000 niemieckich spółek mających co najmniej 2 mln euro rocznego obrotu. 77 proc. jego uczestników reprezentowało firmy przemysłowe.

Niemcy korzystają z wojny handlowej USA-Chiny

Chiny są największym na świecie importerem niemieckich dóbr. Sprowadziły ich w zeszłym roku za 106,2 mld euro. – Niemieckie spółki mają większe zaangażowanie w chińskim rynku niż inne, a Chiny są największym partnerem handlowym Niemiec. To zrozumiałe, że ludzie uznają Chiny za kraj bardziej wiarygodny, gdyż ich polityka jest bardziej przewidywalna niż amerykańska. Wraz z przeciąganiem się wojny handlowej więcej ludzi uważa, że Chiny się w niej bronią, a administracja Trumpa stanowi źródło konfrontacji handlowych – komentuje wyniki sondażu Aidan Yao, ekonomista z Axa Investment Managers.

Niemiecki biznes może być zaniepokojony tym, że groźba wojny handlowej z USA wisi również nad UE. Latem zeszłego roku szefowi Komisji Europejskiej Jeanowi-Claude'owi Junckerowi udało się zawrzeć „rozejm" z prezydentem Donaldem Trumpem, a 18 maja Trump ogłosił, że przesunął o 180 dni decyzję w sprawie nałożenia karnych ceł na samochody. Wypracowanie porozumienia handlowego pomiędzy USA a UE wydają się być jednak odległe. Agencja Bloomberga donosi, że dwustronne rozmowy unijno-amerykańskie przyniosły jak na razie bardzo mały postęp. Sytuację utrudnia to, że obecna Komisja Europejska zbliża się do końca rządów, a jeszcze nie wiadomo, kto zasiądzie w nowej i jakie będzie miał podejście do negocjacji z USA. Duży rozdźwięk panuje też między głównymi państwami UE. Niemcy chcą bronić swojego sektora motoryzacyjnego przed cłami, a Francuzom mniej na tym zależy. Nie chcą za to rozmawiać z USA o cłach na produkty rolne.

Góralczyk: Chiny to już „systemowy rywal"

Paradoksalnie Unii pomaga to, że Amerykanie w dużo większym stopniu skupiają się obecnie na wojnie handlowej z Chinami i mogą być przez to mniej skłonni do ostrzejszych zagrywek w relacjach z Europą. – Jesteśmy przeciwni wojnie handlowej, ale się jej nie boimy. Prowokowanie ekonomicznych sporów w ten sposób to zwykły terroryzm ekonomiczny, gospodarczy szowinizm i znęcanie się – powiedział w rozmowie z Agencją Reutera Zhang Hanhui, chiński wiceminister spraw zagranicznych.

Agencja Bloomberga donosi, że importerzy z Chin wstrzymali zakupy amerykańskiej soi, po tym jak administracja Trumpa podniosła do 25 proc. karne cła nałożone na import z Chin wart 200 mld dol. rocznie. W lutym amerykański Departament Rolnictwa poinformował, że Chińczycy obiecali kupić 10 mln ton soi z USA. Kupili jednak tylko 3 mln ton. Wstrzymanie zakupów tego surowca może mieć jednak również związek z epidemią afrykańskiego pomoru świń przynoszącą duże straty chińskiemu rolnictwu. Według szacunków Rabobanku epidemia ta sprawiła, że w Chinach stracono 30 proc. pogłowia świń. To musiało bardzo mocno wpłynąć na zapotrzebowanie na soję, która jest wykorzystywana jako pasza dla zwierząt hodowlanych.

Biznes
Rosyjska stal nie sprzedaje się w Chinach. Zakupy niższe o połowę
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Firmy przedkładają zyski nad klimat
Biznes
Samochody spalinowe już zaczynają drożeć przez nowe limity emisji spalin
Biznes
Nowatorskie firmy znad Wisły rozpychają się za granicą
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego