Warto zaznaczyć, że wyżej wymienione formy rozwiązania umowy OC różnią się między sobą podstawą prawną i terminem/momentem/datą, z którym/-ą umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu. Sama forma złożenia dokumentu wypowiedzenia jest zwykle taka sama – musi być ono złożone na piśmie, własnoręcznie podpisane i zawierać stosowne dane – (przykładowy formularz wypowiedzenia można znaleźć na stronie AXA DIRECT).
Zmiana właściciela samochodu
Gdy dochodzi do sprzedaży pojazdu, prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC przechodzą na nabywcę pojazdu, a polisa zachowuje ważność do ostatniego dnia trwania umowy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nabywca zachowuje jednak prawo do złożenia wypowiedzenia umowy OC.
W wyniku nowelizacji ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, nabywca pojazdu takie wypowiedzenie może złożyć w dowolnym momencie. W takim przypadku umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z dniem nadania oświadczenia o wypowiedzeniu w urzędzie pocztowym lub z datą doręczenia wypowiedzenia właściwemu Agentowi. Warto również pamiętać, że jeżeli nabywca zdecyduje się korzystać z ubezpieczenia zawartego przez zbywcę pojazdu, umowa ta nie zostanie automatycznie wznowiona na kolejne 12 miesięcy.