- Mamy nieruchomości zlokalizowane m. in. w Krakowie, Warszawie i Poznaniu, na których moglibyśmy realizować projekty deweloperskie z różnych segmentów, nie tylko mieszkaniowego – mówi Zbigniew Zajączkowski, prezes Eiffage Polska Budownictwo. – Samodzielnie bylibyśmy w stanie realizować średnie projekty, o wartości kilkudziesięciu milionów złotych. Zamierzamy jednak nawiązać współpracę z należącą do naszej spółki matki firmą Eiffage Immobilier. Chcielibyśmy korzystać z know how tej firmy i uczyć się od niej - dodaje. Na razie nie chce zdradzać szczegółowych planów dotyczących rozwoju w tym segmencie.

Grupa Eiffage w Polsce nadal będzie działać również na rynku usług budowlanych jako generalny wykonawca, firma realizująca roboty instalacyjne oraz kolejowe. Za pierwszy segment odpowiada Eiffage Polska Budownictwo, które stoi również na czele grupy w naszym kraju. Za instalacje odpowiada Eiffage Polska Instalacje, a za trzeci segment Eiffage Polska Koleje.

Firma zapowiada zacieśnianie współpracy z innymi podmiotami wchodzącymi w skład francuskiej grupy. – Zależy nam na rozwijaniu działalności w Polsce. Chcemy realizować w tym kraju projekty deweloperskie, ale też kolejne projekty budowlane. Zamierzamy też zaistnieć na rynku kolejowym – mówi Pierre Berger, prezes grupy Eiffage. Dodaje, że zespoły francuskie i polskie współpracują już przy przygotowywanej w Poznaniu inwestycji, która zostania zrealizowana w formule generalnego wykonawstwa. Przedstawiciele grupy zdradzają, że chodzi o inwestycję wartą około 120 mln euro i że obecnie ustalane są szczegóły dotyczące jej koncepcji i realizacji.

W 2012 r. grupa Eiffage miała w Polsce 122 mln euro przychodów. Firma zanotowała spadek w porównaniu z 2011 r., gdy obroty sięgnęły 151 mln euro. - Ostrożnym celem jest osiągnięcie przez grupę około 150 mln euro obrotów w tym roku. W nieco dłuższej perspektywie chcielibyśmy zaś zwiększyć skalę działalności do 200 mln euro – mówi Zajączkowski. Dodaje, że dynamiczny wzrost przychodów firma zanotuje dzięki realizacji wspomnianego wcześniej projektu w Poznaniu. – Można oczekiwać, że będziemy go wykazywać w sprzedaży w 2014 r. i 2015 r. Wtedy nasze obroty mogą zauważalnie wzrosnąć. Nie chcemy jednak najwięksi w branży, gdyż chcemy, żeby nadal było nas stać na finansowanie działalności bez kredytów - zaznacza. Berger dodaje, że w minionym roku grupa zanotowała w Polsce dodatni wynik i że podobnie będzie również w tym roku.

Eiffage jest czwartą największą grupą budowlaną w Europie. Jej akcje są notowane na giełdzie we Francji. W 2012 r. firma miała 14 mld euro skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży i 220 mln euro zysku netto.