Podczas spotkania zespołu roboczego dla projektu jądrowego spółki uzgodniły zasadnicze warunki projektu. – Wydaje się, że na początku września możliwe będzie podpisanie umowy – powiedziała PAP osoba zbliżona do jednej ze spółek.
Pod koniec czerwca PGE, KGHM, Tauron oraz Enea zawarły porozumienie w sprawie kontynuowania prac związanych z wypracowaniem projektu umowy nabycia udziałów w spółce celowej do budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej. Porozumienie jest ważne do 30 września 2012 r. z możliwością przedłużenia okresu jego obowiązywania o kolejny kwartał.
55 mld zł nawet tyla ma kosztować zgodnie z szacunkami pierwsza polska elektrownia atomowa
Wypracowanie kompromisu między czterema państwowymi spółkami okazało się trudniejsze, niż pierwotnie zakładano. We wrześniu minie rok od podpisania przez PGE, KGHM, Tauron i Eneę listu intencyjnego dotyczącego kupna udziałów w spółce celowej i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
Według dotychczasowych założeń rządu PGE ma pełnić bezpośrednio lub przez podmiot zależny przewodnią rolę w przygotowaniu i realizacji projektu. Rządowe plany przewidują budowę przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3000 MW. Aleksander Grad, prezes PGE EJ1, mówił ostatnio, że pierwszy blok powinien ruszyć pod koniec 2024 r. Z opublikowanego przez „atomowe" spółki PGE raportu wynika, że aby ten termin był realny, do końca 2013 r. rząd powinien określić ostateczny kształt Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.