W Warszawie 4 mln mkw. biur

Tylko w drugim kwartale deweloperzy rozpoczęli budowę 100 tys. mkw. nowych powierzchni i to bez ujęcia Warszawy

Publikacja: 25.07.2013 17:31

W Warszawie 4 mln mkw. biur

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

W pierwszym półroczu w Warszawie oddano 152 tys. mkw. nowych powierzchni biurowych. Z analiz firmy Jones Lang LaSalle wynika, że w tym roku na rynek trafi najwięcej nowej powierzchni od 2000 r. - ukończonych może zostać łącznie nawet 336 tys. mkw. W drugim  kwartale 2013 r. zasoby biurowe w głównych miastach w Polsce (poza Warszawą) zwiększyły się o ok. 47 tys. mkw., z czego 84 proc. oddano po połowie w Trójmieście oraz Łodzi.

Obecnie w głównych miastach (poza Warszawą) w budowie pozostaje około 512,5 mkw., z czego 191,2 tys. mkw. zostanie ukończone w tym roku. Najwięcej przypada na Wrocław, Kraków i Poznań. Co ciekawe, w samym tylko II kw. deweloperzy rozpoczęli budowę 100 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej poza stolicą -, najwięcej we Wrocławiu (43 proc.), a następnie w Krakowie (14 proc.), Trójmieście (12 proc.) oraz w Katowicach (10 proc.).

Największym rynkiem pozostaje Warszawa, w której W pierwszym półroczu całkowity zasób powierzchni biurowej przekroczył 4 mln mkw., a kolejne 188 tys. mkw. może zasilić rynek w nadchodzących miesiącach.

- Mimo, że pierwsze sześć miesięcy wypadło bardzo dobrze pod kątem popytu na nowe powierzchnie biurowe, to ze względu na dużą liczbę projektów oddanych do użytku, wskaźnik powierzchni niewynajętych na stołecznym rynku wzrósł do 10,5 proc. – mówi Tomasz Czuba, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych z Jones Lang LaSalle. - Należy jednak pamiętać, że poziom pustostanów w Warszawie jest jednym z najniższych wśród stolic państw Europy Środkowo – Wschodniej, co oznacza, że warszawski rynek biurowy nadal cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem firm planujących uruchomienie lub rozszerzenie swojej działalności – dodaje.

Największy wybór istniejącej powierzchni biurowej mają najemcy w Trójmieście - 56 tys. mkw., a następnie we Wrocławiu - 52 tys. mkw. i Poznaniu - 45 tys. mkw., a najmniejszy w Krakowie - 18 tys. mkw. i Lublinie – 6,2 tys. mkw. Firma obserwuje też wzmożoną aktywność deweloperów na największych rynkach poza Warszawą, szczególnie we Wrocławiu i Krakowie, gdzie łącznie powstaje ponad 230 tys. mkw. biur.

Współczynnik powierzchni niewynajętej we Wrocławiu i Trójmieście utrzymywał się na stabilnym poziomie. Zwyżkowe presje odnotowano w Łodzi i Lublinie (wzrost do odpowiednio 14 proc. i 6,7 proc.). Na pozostałych największych rynkach biurowych zaobserwowano spadek poziomu pustostanów w ujęciu kwartalnym.

Biznes
Demograficzne wyzwania Polski: dzietność, migracje i przyszłość gospodarki
Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP
Biznes
Komputronik pozyskał inwestora. Kurs szybuje
Biznes
Jak obniżyć ceny mieszkań? Cła na nawozy i plan podatkowy Trumpa