Aż 43 proc. małych i średnich przedsiębiorstw zalicza konieczność zmiany w systemie podatkowym i ZUS do najważniejszych czynników, które ułatwiłyby im prowadzenie działalności gospodarczej – wynika z badania Instytutu Badań i Analiz oraz portalu Firmy.net.

Przedsiębiorców zapytano też o pomysły na poprawienie sytuacji małych i średnich firm na rynku. Większość z nich postulowało konieczność wprowadzenia zmian w systemie podatkowym i ubezpieczeniowym (43,6 proc.). Nie brakowało także konkretnych propozycji tych zmian, jak np. całkowita likwidacja ZUS na rzecz indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego i samodzielnego odkładania na emeryturę. Również w kwestii podatków przedsiębiorcy bardzo licznie domagali się wprowadzenia „sensownego" mechanizmu, który umożliwiłby im niepłacenie podatku dochodowego i VAT od niezapłaconych faktur.

- To, że firmy z sektora MŚP najczęściej postulują zmiany w systemie podatkowym i ubezpieczeniowym nie jest chyba dla nikogo niespodzianką. ZUS to zmora małych firm. Kolejną bolączką przedsiębiorców jest nieterminowe płacenie za faktury, co często praktykują duże firmy wobec mniejszych partnerów – mówi Michał Kurczycki, przedstawiciel szwajcarskiej firmy NNV AG, twórcy portalu Firmy.net. I dodaje, że dla dużych spółek rachunek na 5 tys. zł to niewielka kwota, którą można zapłacić kiedy indziej. Dla małej czy mikro firmy to często cały miesięczny dochód, z którego jeszcze trzeba opłacić ZUS, podatek VAT i podatek dochodowy, bez względu na to czy płatność się otrzymało, czy też nie.

Według przedsiębiorców do innych barier w prowadzeniu działalności gospodarczej należą te związane są z budowaniem relacji pomiędzy administracją a biznesem. W tym przypadku rozwiązaniem trudności mogłoby być: ograniczenie procedur biurokratycznych, a zwłaszcza cyfryzacja urzędów (10,9 proc.), większy dostęp do środków z UE (1,4 proc.) oraz poprawa wizerunku przedsiębiorców (1 proc.).

Inne pomysły firm na poprawienie własnej sytuacji to: wzrost ich innowacyjności, skupienie działalności na specjalizacji, likwidacja lub ograniczenie szarej strefy oraz łatwiejszy dostępu do kredytów i środków z Unii.