Ankieta została wykonana na zlecenie Polskiego Instytutu Myśli Gospodarczej w ramach kampanii społecznej Prawo dla Ludzi. Prowadzi ją wraz z koalicją polskich organizacji pozarządowych przeciwko omawianej obecnie w Unii Europejskiej dyrektywie tytoniowej. Kampanię współfinansuje m.in. koncern British American Tobacco, wicelider polskiego rynku papierosów.
Międzynarodowy instytut badawczy Populus przeprowadził badanie opinii publicznej w dniach 6 czerwca-1 lipca 2013 r. na próbie 1035 pełnoletnich obywateli naszego kraju. Przepytani zostali także mieszkańcy Hiszpanii, Włoch, Austrii i Niemiec.
Z ankiety wynika, że 63 proc. Polaków uważa, iż proponowany przez Unię Europejską projekt dyrektywy zakazujący m.in. produkcji i sprzedaży papierosów mentolowych i cienkich tzw. slimów nie doprowadzi do spadku liczby palaczy w naszym kraju. Średni wynik dla pięciu krajów UE jest jeszcze wyższy i wynosi 73 proc.
Szara strefa może wzrosnąć
Polska jest najbardziej narażona na skutki wejścia w życia dyrektywy w kształcie proponowanym przez UE. Udział papierosów mentolowych i cienkich w rynku sięgają u nas niemal 40 proc. Jesteśmy także ich czołowym producentem w Europie. Przeciw projektowi dyrektywy opowiada się polski rząd.
38 proc. Polaków, a 36 proc. ankietowanych z pięciu krajów UE, uważa, że palenie należy ograniczać poprzez edukowanie. W pozytywne efekty zakazu tylko wybranych rodzajów papierosów i sprzedaży małych opakowań wierzy 6 proc. naszych obywateli.