Pierwszy list intencyjny miedziowa spółka i zależne od Azotów gdańskie Fosfory podpisały pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Chodziło wtedy o poszukiwania złóż soli potasowych na północy Polski. Dzisiejsze porozumienie idzie znacznie dalej i zakłada współpracę w takich obszarach, jak poszukiwania surowców za granicą czy budowę zeroemisyjnej elektrowni.
Nowy list intencyjny zakłada poszukiwania poza granicami Polski fosforytów i soli potasowych, które są podstawowymi surowcami do produkcji nawozów wieloskładnikowych. Ponadto spółki będą wspólnie zabiegać o uzyskanie dostępu do tańszych źródeł gazu ziemnego. Dla Azotów to kluczowa sprawa, bo gaz stanowi około 30 proc. całkowitych kosztów w grupie. Co więcej, KGHM przyłączy się do analizowanego przez chemiczną spółkę projektu budowy elektrowni opartej na zgazowaniu węgla.
- Poszerzenie zakresu współpracy o powyższe obszary działalności stanowi element realizacji strategii Grupy Azoty. W celu zachowania ciągłości procesów produkcyjnych, a także maksymalnego wykorzystania zdolności wytwórczych, spółka dąży do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw surowców strategicznych, poprzez poszukiwanie nowych i alternatywnych źródeł surowców, przy założeniu możliwości tworzenia kapitałowych powiązań z ich dostawcami – poinformował zarząd Grupy Azoty.