Francuski koncern Lafarge oraz szwajcarski Holcim chcą się połączyć. Może powstać grupa kapitałowa specjalizująca się w produkcji różnego rodzaju materiałów budowlanych o obrotach sięgających 32 mld euro rocznie (133,6 mld zł). Do transakcji dojdzie w wyniku publicznej wymiany akcji Lafarge na walory Holcim, który następnie zmieni nazwę na LafargeHolcim. Koncerny szacują, że dzięki fuzji w ciągu trzech lat wynik grupy wzrośnie o ponad 1,4 mld euro. LafargeHolcim będzie działał w 90 krajach całego świata. Planowana fuzja otrzymała już poparcie ze strony zarządów obu spółek oraz ich głównych udziałowców. Do zakończenia transakcji powinno dojść w pierwszej połowie 2015 r.
Lafarge specjalizuje się w produkcji cementu, kruszyw i betonu. Zatrudnia 64 tys. osób w 62 krajach. Holcim jest producentem cementu w zakładach w 70 krajach. W naszym kraju szczególnie aktywny jest pierwszy z nich.
– Lafarge ma w Polsce dwie cementownie: na Kujawach oraz w Małogoszczu, 16 kopalni i żwirowni kruszywa, cztery zakłady przeładunkowe, 32 zakłady produkcyjne betonu oraz trzy mobilne zakłady produkcyjne betonu – informuje Magdalena Kicińska, dyrektor komunikacji Grupy Lafarge w Polsce. Dodaje, że od 1995 r. grupa zainwestowała u nas ponad 500 mln euro. W 2011 r. miała 24,6-proc. udział w rynku sprzedaży cementu. Mniej aktywny w Polsce jest Holcim, do którego należy Cementownia Wejherowo. Dzięki fuzji koncerny rozszerzą gamę oferowanych produktów, obniżą koszty finansowe i zarządzania oraz staną się największym producentem cementu na świecie. —trf