O ponad połowę mniej unijnej wieprzowiny trafiło w tym czasie także na Ukrainę – podaje Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (Fammu/FAPA) za Komisją Europejską. Spadek eksportu tego mięsa to efekt embarga, które wprowadziła część krajów po tym, jak pod koniec stycznia br. na Litwie pojawił się afrykański pomór świń (ASF). Wśród nich jest Unia Celna, czyli Rosja, Białoruś i Kazachstan. Unijne mięso od razu przestała kupować także Ukraina.
Najwięcej produktów wieprzowych sprzedały na rynki trzecie Niemcy, Dania, Hiszpania, Polska, Holandia i Francja. Z grona największych eksporterów, większość krajów zanotowała spadki wywozu. W największym stopniu: Niemcy (-22 proc.), Polska (-19 proc.) i Hiszpania (-14 proc.) – podaje Fammu/FAPA. Zwiększyły wywóz natomiast Holandia (+10 proc.) i Włochy (+17 proc.).
Fammu/FAPA zwraca także uwagę, że po dwóch miesiącach 2014 r. największymi odbiorcami wieprzowiny z UE w stały się kraje azjatyckie – głównie Chiny, Hongkong, Japonia i Korea Płd. W kolejnych miesiącach eksport mógł tam jednak wyhamować. Od połowy lutego 2014 r. kraje Dalekiego Wschodu nie chcą kupować mięsa z Polski. Zamknęły swoje granice po tym, gdy ASF wykryto u dwóch dzików także na terenie naszego kraju.