Plexus będzie odpowiedzialny za identyfikowanie potencjalnych licencjobiorców, aranżowanie spotkań i doprowadzenie do finalizacji kontraktu. Umowę podpisano na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o kolejne 3 miesiące (wartość umowy to 55 tys. euro). Plexusowi przysługuje wynagrodzenie prowizyjne na poziomie kilku procent wartości opłat licencyjnych, bez późniejszych opłat z tytułu sprzedaży produktu. Przewidziany jest też dodatkowy bonus za pozyskanie kontraktu do 15 maja 2015 r.

- Podpisanie umowy z firmą poszukującą partnerów biznesowych to kolejny krok do jak najszerszego wprowadzenia na światowe rynki naszego leku MabionCD20. Pozyskane ostatnio środki na certyfikację Kompleksu Naukowo-Przemysłowego Biotechnologii Medycznej do wymogów FDA oraz dofinansowanie badań nad MabionCD20 świadczą nie tylko o zaufaniu, jakim darzy nas rynek kapitałowy, ale także o tym, że zależy nam na jak najszybszym wywiązaniu się ze zobowiązania jakim jest przeprowadzenie badań, rejestracja i wprowadzenie do sprzedaży MabionCD20 - mówi Maciej Wieczorek, prezes Mabionu.

- Dzięki zawartemu z Plexus porozumieniu proces wprowadzania leku na nowe rynki będzie jeszcze sprawniejszy i efektywniejszy. Wierzymy, że skrupulatne realizowanie podjętych wyzwań zaprowadzi nas sprawnie do obranego celu, jakim jest znacząca obecność na światowym rynku leków biopodobnych - dodaje.

Plexus ma 20-letnie doświadczenie i  specjalizuje się w pozyskiwaniu partnerów biznesowych. Firma zawarła dla swoich klientów umowy o wartości przekraczającej 3 mld dolarów. Z usług tego pośrednika korzystają tak renomowane międzynarodowe firmy jak: Novartis, Pfizer, Lilly, GSK, Merck, Sanofi-Aventis, Johnson & Johnson, Bristol-Myers Squibb, czy AstraZeneca. Podpisana przez Mabion umowa z Plexus wpisuje się w zawarte w prospekcie emisyjnym Mabionu postanowienia dotyczące wchodzenia na nowe rynki ze szczególnym uwzględnieniem USA, Unii Europejskiej, Kanady, Australii, Nowej Zelandii i Japonii.

Mabion zamierza zarejestrować MabionCD20 na wszystkich rynkach światowych, na których sprzedawane są leki referencyjne. Geograficznie można podzielić je na trzy główne regiony: USA, UE i pozostałe kraje świata, gdzie rejestracja jest mniej ściśle uregulowana. Firma zamierza samodzielnie zarejestrować lek MabionCD20 w UE. Najpierw jednak musi dokończyć trwające od czerwca 2013 r. badania kliniczne nad tym farmaceutykiem, co może nastąpić pod koniec tego roku.