Sąd uznał, że Rusal kupił kopalnię Friguia zgodnie z prawem i jest jej prawowitym właścicielem, co podważały władze Gwinei. Sąd nakazał też by władze Gwinei zapłaciły Rosjanom 250 tys. euro za poniesione koszty sądowe, podała agencja Prime.
Kompleks Friguia to boksytowo-glinowe eldorado, gdzie zalega ok. 2,1 mln ton boksytu i wyprodukować można 618 tys. ton glinu. W 2006 r Rusal kupił kopalnię za 19 mln dol. od ówczesnych władz. Po zmianie rządzących, nowe władze oceniły wartość Friguia na 257 mln dol i oskarżyły Rusal o niepłacenie podatków i malwersacje. W wyniku tego dług koncernu w Gwinei wyrósł nagle do 860 mln dol.
W 2012 r związki zawodowe Gwinei także opowiedziały się za uznaniem transakcji z Rosjanami za niebyłą. Wówczas Rosjanie wystąpili do międzynarodowego arbitrażu.
UC Rusal to największy producent aluminium i tlenku glinu na świecie. Ma zakłady w 19 krajach na 5 kontynentach. Ok. 48,1 proc. akcji należy do En+ Olega Deripaski, 17,02 proc. ma inny oligarcha Michaił Prochorow i jego grupa Onexim, 15,8 proc. posiada grupa Sual, 8,75 proc. kontroluje największy na świecie handlarz surowcami - szwajcarski Glencore a ponad 10 proc. jest w obrocie swobodnym. Akcje Rusal są od czterech lat notowane na giełdzie w Szanghaju.