Odblaski będą musieli nosić wszyscy piesi, także dorośli. Warto wiedzieć, że za pieszego uważa się także osobę prowadzącą, pchającą lub ciągnącą rower, motorower lub motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim, osobę poruszającą się na hulajnodze, deskorolce, rolkach, wrotkach itd. a także dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej.
Kupując odblask trzeba upewnić się, że jest to wyrób certyfikowany. Na metce powinno być zaznaczone, że spełnia normę EN/PN 471 lub EN 13356. Produkt homologowany, wysokiej jakości, widoczny jest z odległości 300-600 m, gdy podróbka z 50-80 m. Ta różnica może stanowić o życiu lub śmierci. Prowadzący samochód z prędkością 90 km/h dojrzy pieszego w światłach mijania na 50 metrów przed autem. Nawet jeżeli kierowca rozpocznie gwałtowne hamowanie, to uderzy przechodnia z zabójczą prędkością ok. 75 km/h. Nowy przepis nie konkretyzuje rodzaju, kształtu ani koloru odblasku; może być to więc opaska, kamizelka, wisiorek, workoplecak itp. Jednak naczelną zasadą jest noszenie go od strony nadjeżdżających samochodów oraz umieszczenie jak najniżej, aby opuszczony snop świateł samochodowych szybko wyłowił odblask z mroku. W Polsce każdego roku ginie ponad 1100 pieszych, to jedna trzecia ofiar wypadków drogowych. Szczególnie niebezpieczna dla pieszych jest pora nocna. Po godzinie 22.00 na nieoświetlonych drogach w co czwartym wypadku ginie człowiek, gdy w porze dziennej w co dziewiątym. Zatem po zapadnięciu zmroku ryzyko utraty życia w wypadku drogowym jest ponad dwukrotnie większe niż za dnia.
Nowe prawo ma pomóc kierowcom i przede wszystkim ocalić życie pieszych. Dlatego też ustawa nie przewiduje specjalnej kary za brak elementu odblaskowego, jednak Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Pan Maciej Mosiej apeluje, aby w trosce o własne zdrowie i życie taki element ze sobą mieć. Policja przypomina, że osoby dorosłe, które takich elementów nie będą miały, na podstawie ogólnych przepisów mogą otrzymać mandat w wysokości od 20 do 500 zł.