3Legs Resources, spółka zarejestrowana na Wyspie Man, opublikowała raport na temat łupkowych poszukiwań przeprowadzonych w pierwszym półroczu tego roku oraz przedstawiła palny na najbliższe miesiące. Wynika z nich, że dotychczasowe prace i badania realizowane przez spółkę w naszym kraju nie dają podstaw do rozpoczęcia przemysłowej eksploatacji ropy i gazu.

Do takich wniosków firma doszła kilka tygodni temu, gdy zakończono tzw. zabieg szczelinowania hydraulicznego w odwiercie poziomym o nazwie Lublewo LEP-1ST1H (niedaleko Wejherowa) i poddano go testom. W okresie od 8 sierpnia do 17 września wydobywano z niego średnio 396 stóp sześciennych gazu dziennie (około 11,2 tys. m sześc.) oraz 157 baryłek lekkiej ropy. 3Legs Resources twierdzi, że wydobycie ropy było większe od założonego ale gazu pozyskiwano mniej niż się spodziewano. Na podstawie dostępnych informacji oraz oceny Netherland Sewell & Associates, firmy świadczącej m.in. usługi geofizyczne, uznano że nie ma szans na wzrost wydobycia do poziomu, który mógłby zostać uznany za opłacalny ekonomicznie. Ponadto plan finansowy 3Legs Resources zakładał inwestycje rzędu 19 mln dolarów w poszukiwania realizowane za pośrednictwem firmy Lane Energy Poland, do której należą trzy pomorskie koncesje o nazwach: Lębork, Karwia oraz Damnica. Kwotę tę wydatkowano do końca sierpnia. To dodatkowo wymusiło na zarządzie podajecie decyzji o wycofaniu się z dalszych poszukiwań. W efekcie 3Legs Resources odstąpił swoje 30 proc. udziałów w Lane Energy Poland drugiemu udziałowcowi, amerykańskiemu koncernowi ConocoPhillips.

Dotychczas Lane Energy Poland wykonał siedem łupkowych odwiertów, łącznie z wcześniej opisanym Lublewo LEP-1ST1H. Zarząd 3Legs Resources prowadzi obecnie rozmowy na temat zbycia trzech kolejnych koncesji należących bezpośrednio do firmy Lane Energy Exploration Poland, w której ma 100 proc. udziałów. Chodzi o koncesje zlokalizowane na terenie woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego o nazwach: Cedry Wielkie, Godkowo i Stegna. W obecnej sytuacji zarząd 3Legs Resources proponuje, po odliczeniu kosztów, bezzwłoczny zwrot pozostałych w spółce środków akcjonariuszom i przystąpienie do jej likwidacji. Na koniec września firma posiadała 17 mln funtów szterlingów, czyli równowartość 20 pensów na akcję.

Ponadto 3Legs Resources ma dodatkowe roszczenia wobec ConocoPhillips o zwrot 30 proc. nadwyżki kapitału obrotowego zgromadzonego we wspólnym przedsięwzięciu Lane Energy Poland, oszacowanej na 1,64 mln dolarów netto. W listopadzie 3Legs Resources chce przeprowadzić pierwsze nadzwyczajne walne zgromadzenie, aby zatwierdzić natychmiastowy zwrot akcjonariuszom co najmniej 15,5 mln funtów szterlingów, czyli 18 pensów na akcję. Drugie i ostateczne walne ma się odbyć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Jego celem jest poddanie spółki dobrowolnej likwidacji, a następnie dokonanie końcowego podziału majątku i zakończenie likwidacji.

Zarząd podał, że wypowiedzenia umów zostały już przedstawione wszystkim pracownikom i konsultantom spółki. 3Legs Resources, to kolejna zagraniczna firma wycofująca się z łupkowych poszukiwań w Polsce. Wiosną łupkowych koncesji w woj. świętokrzyskim zrzekła się spółka Canadian International Oil. Wcześniej nasz kraj opuściły takie koncerny jak włoskie Eni, amerykański ExxonMobil i Marathon Oil Poland oraz brytyjska Cuadrilla.