Co zrobić, aby współpraca nauki z biznesem była bardziej owocna? Prof. Jacek Guliński, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, proponuje szeroką reformę sektora nauki. Jego zdaniem instytuty badawcze i uczelnie mają przestarzałą strukturę i mentalność. – Konieczny jest nowy podział ich ról i kompetencji. Potrzebna jest internacjonalizacja, konsolidacja, nowe zasady oceny wyników oraz zmiany świadomości i zarządzania ośrodkami naukowymi – podkreślił.
1,4 mld euro w ciągu siedmiu lat może wydać Polska na podwyższenie jakości wyższej edukacji
– Mamy 1,35 mld euro do wykorzystania w ciągu siedmiu lat na podniesienie jakości edukacji wyższej w Polsce w ramach programu Wiedza Edukacja Rozwój. Trzeba je wykorzystać, stawiając na działania proprzedsiębiorcze i innowacyjne – dodał prof. Guliński.
Drugim krokiem miałoby być wprowadzenie polityki naukowo-technicznej kraju i planowania strategicznego, których obecnie nie ma. ?– Tymi zagadnieniami zajmuje się sześć ministerstw i pięć agencji rządowych, które ze sobą nie współpracują. Powinno się stworzyć agencję rządową, np. radę działającą przy premierze, która mogłaby te prace koordynować – zaproponował.
Pomóc miałyby też zachęty. – Trzeba wprowadzić powszechną ulgę podatkową dla firm prowadzących badania. Rozpoczęliśmy już rozmowy z Ministerstwem Finansów w tym zakresie. Można przyciągać zagraniczne firmy, aby prowadziły prace badawcze w Polsce – stwierdził prof. Guliński.