Odwiert został wykonany w złożu Czajwo znajdującym się przy północno-wschodnim wybrzeżu Sachalinu. Morze ma w tym miejscu 15 m głębokości, a odległość platformy wiertniczej Orłan od brzegu wynosi 5 km. Pierwsze prace na złożu zostały wykonane w 2005 r w ramach projektu Sachalin-1. Jego udziałowcami są ExxonMobil (30 proc. udziałów) - Amerykanie są operatorami projektu. 30 proc. ma też japoński Sodeco a Rosneft i hinduski ONGC po 20 proc.
To jedna z największych inwestycji bezpośrednich w Rosji z udziałem kapitału zagranicznego. Od 2005 r trwa wydobycie gazu, który jest dostarczany na rynek rosyjski - do Chabarowska. Exxon od lat stara się o zgodę na eksport, bo ceny są tam dużo wyższe. Wobec oporu Gazpromu (zarządza gazociągami), Amerykanie chcą zbudować własny gazociąg z Sachalina do Japonii (to ok. 50 km). W 2013 r Exxon dowiercił się do 12,7 km a na początku 2014 r do 13 km.
Teraz pobił własny rekord dzięki stosowanej technologii Fast Drill. Technologia pozwala na lokalizację trudnych miejsc i wybór najwłaściwszej drogi wiercenia. Należy do najszybszych na świecie. Orłan (po rosyjsku bielik ) pracuje do 2005 r. Konsturcja jest ze stali i betonu. Mieści kompleks wiertniczy i mieszkalny, może wytrzymać nacisk lodu i gór lodowych.
Do Orłana w czerwcu minionego roku dołączyła największa na świecie platforma wiertnicza Berkut (znaczy orzeł przedni ). Konstrukcja składa się z dwóch części ważących w sumie 200 tys. ton. Część dolna została posadowiona jeszcze w 2012 r. Zaprojektowana i zbudowana została przez norweskich specjalistów z Kvaerner ASA. Podstawa do platformy powstała w stoczni portu Wschodniego w Primorsku. Cała konstrukcja została przeciągnięta przez holowniki do miejsca cumowania przy wschodnim brzegu Sachalina (25 km od wybrzeża). Górą część zbudowała stocznia w Korei Płd.. Przez trzy lata pracowało przy niej 2000 ludzi.
Konstrukcja jest unikalna, została zaprojektowana do pracy w subarktycznych warunkach; może wytrzymać napór pól lodowych do 2 m grubości przy temperaturze - 44 st C, a także fale do wysokości 18 m. Jej koszt nie został podany, ale zdaniem rosyjskich analityków przekracza 1 mld dol.