W planach są m.in. budowa sieci gazociągów na terenie całego kraju o długości ponad 2300 km - poinformował minister ds. energetyki Pedro Joaquín Coldwell.

W 2018 roku ma powstać rurociąg długości 800 km łączący portowe miasto Tuxpan w stanie Veracruz z miastem Brownsville w stanie Teksas. Po stronie USA powstanie 250-km odcinek prowadzący do Zatoki Meksykańskiej.

Nowe inwestycje przewidują także budowę elektrowni i stacji przesyłowych. Firmy do realizacji tych projektów będą wybrane drogą przetargów.

Meksyk przeprowadził niedawno reformę systemu energetycznego i zdecydował się na większe otwarcie na firmy zagraniczne w sektorze ropy, gazu i elektroenergetyki. Zagraniczne firmy będą mogły eksploatować złoża ropy i gazu - po raz pierwszy od 1938 r., które dotychczas należały do państwa. Monopol straciła państwowa grupa energetyczna Petroleos Mexicanos - Pemex.

Rząd zezwolił m.in. na powstanie prywatnej rafinerii ropy naftowej - Refinerías Unidas de México, która będzie dziennie produkować do 360 tys. baryłek, a ropę kupować w państwowym koncernie wydobywczym Pemex. Cały projekt ma być wart 6 mln dolarów.