Sprzeciw wobec odkrywek może zagrozić planom koncernów

Przeciwnicy nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego nie mogą liczyć na wsparcie polityków. To zły prognostyk dla kolejnych projektów opartych na tym paliwie.

Aktualizacja: 29.10.2015 20:29 Publikacja: 29.10.2015 20:00

Zasoby Kończą się

Foto: Rzeczpospolita

W tym momencie plany w tym zakresie mają: kontrolowana przez Skarb Państwa Polska Grupa Energetyczna oraz Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, którego większościowy pakiet należy do Zygmunta Solorza-Żaka.

W przypadku PGE chodzi o złoża położone na terenie gmin Gubin i Brody, gdzie zbudowanie kompleksu kopalni i elektrowni wiązałoby się z koniecznością przesiedlenia 14 wsi. Z kolei należąca do ZE PAK spółka PAK Górnictwo chce analizować techniczno-ekonomiczną opłacalność eksploatacji złoża Oczkowice i jednocześnie prowadzić dialog społeczny z tamtejszymi środowiskami lokalnymi. O tym, że opór w tej kwestii jest spory, świadczy choćby działanie Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii, które jeszcze przez wyborami do parlamentu zebrało deklaracje od ponad 30 kandydatów sprzeciwiających się odkrywce PAK w tym rejonie. Część z nich dostała się do Sejmu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Biznes
Polskie start-upy bez pieniędzy, odbudowa Ukrainy i współpraca Paryża z Londynem
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Biznes
Pepco więcej sprzedaje i rusza ze skupem akcji
Biznes
102 przypadki konfiskaty prywatnych majątków w Rosji. Miliardy dolarów na wojnę
Biznes
Największy atak na Ukrainę, InPost z kolejnym przejęciem, Polska celem hakerów
Biznes
Czy grozi nam cybernetyczna kapitulacja? Wojna w internecie się nasila
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama