Reklama
Rozwiń

Sprzeciw wobec odkrywek może zagrozić planom koncernów

Przeciwnicy nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego nie mogą liczyć na wsparcie polityków. To zły prognostyk dla kolejnych projektów opartych na tym paliwie.

Aktualizacja: 29.10.2015 20:29 Publikacja: 29.10.2015 20:00

Zasoby Kończą się

Foto: Rzeczpospolita

W tym momencie plany w tym zakresie mają: kontrolowana przez Skarb Państwa Polska Grupa Energetyczna oraz Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, którego większościowy pakiet należy do Zygmunta Solorza-Żaka.

W przypadku PGE chodzi o złoża położone na terenie gmin Gubin i Brody, gdzie zbudowanie kompleksu kopalni i elektrowni wiązałoby się z koniecznością przesiedlenia 14 wsi. Z kolei należąca do ZE PAK spółka PAK Górnictwo chce analizować techniczno-ekonomiczną opłacalność eksploatacji złoża Oczkowice i jednocześnie prowadzić dialog społeczny z tamtejszymi środowiskami lokalnymi. O tym, że opór w tej kwestii jest spory, świadczy choćby działanie Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii, które jeszcze przez wyborami do parlamentu zebrało deklaracje od ponad 30 kandydatów sprzeciwiających się odkrywce PAK w tym rejonie. Część z nich dostała się do Sejmu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI
Biznes
Fundacja rodzinna, czyli międzypokoleniowy skarbiec
Biznes
Microsoft zwolni 9000 pracowników, bo inwestuje w sztuczną inteligencję
Biznes
Del Monte ogłosiło upadłość. Klienci odwrócili się od konserwowanej żywności
Biznes
KE proponuje nowy cel emisji, polski opór wobec ETS2 i umowa USA-Wietnam