Przedstawione Komisji Europejskiej plany dotyczące restrukturyzacji spółek węglowych zakładają wydłużenie okresu przekazywania majątku górniczego do Spółki Restrukturyzacji Kopalń i przedłużenia działania programu osłon socjalnych dla pracowników, czyli de facto ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.
„Strona polska poinformowała, że proces tworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej będzie kontynuowany i zakończy się na przełomie I i II kwartału 2016 r. Przedstawiona została koncepcja zmiany wniosku notyfikacyjnego złożonego 4 marca 2015 r." – napisano w komunikacie przesłanym PAP po spotkaniu w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji w KE.
Resort Skarbu nie odpowiedział jednak na nasze pytanie, co znalazło się w nowym wniosku. – Z uwagi na dobro negocjacji na tym etapie nie będziemy się odnosić do szczegółów propozycji – usłyszeliśmy w biurze prasowym MSP.
Jak wynika z naszych informacji uzyskanych od źródeł zbliżonych do resortu, gra toczy się o dużą stawkę. Chodzi nie tylko wydłużenie obowiązywania ustawy o funkcjonowaniu górnictwa do końca 2018 r.
– W tym terminie – jak wyjaśnia dr Filip Elżanowski z Uniwersytetu Warszawskiego – zgodnie z decyzją Rady Europejskiej z 2010 r. mamy zamknąć kopalnie, którym udzielono pomocy publicznej. – Jednak dziś dyskusja z Brukselą toczy się na temat tego, jak w sposób legalny móc subsydiować polskie górnictwo bez konieczności jego wygaszania – wskazuje ekspert.