Władze elektrowni poinformowały, że reaktor przeszedł w stan tzw. „chłodnej rezerwy". Według stanu na dziś (19.12) pracują pięć pozostałych reaktorów. W sumie daje to 4,71 GW prądu. Kierownictwo elektrowni podało też, że tło promieniotwórcze w rejonie elektrowni jest na poziomie normalnego promieniowania ziemskiego 8-12 mikro rentgenów na godzinę. Emisja substancji radioaktywnych do atmosfery nie przekracza ustanowionych wielkości dopuszczalnych, podała agencja Unian.

Elektrownie jądrowe na Ukrainie produkują 53 proc. potrzebnego prądu. Zaporoska elektrownia jądrowa jest nie tylko największa na Ukrainie, ale i w Europie. Jej sześć reaktorów daje moc 6 GW. Pierwszy blok został uruchomiony w 1984 r - dwa lata przed katastrofą w Czarnobylu.

Remont najstarszego reaktora jest konieczny, by został on dopuszczony na kolejne 10 lat pracy. Koszt remont to ok. 300 mln dol., natomiast wybudowanie nowego bloku kosztowałoby 6-7 mld euro, ocenił prezes koncernu Energoatom Jurij Nieraszkowski.

Kolejne reaktory Zaporoża były wprowadzane do pracy w latach 1985, 1987, 1989 i 1995, a udział elektrowni w bilansie energetycznym kraju rósł z 2 proc. do obecnych 22 proc..