Przemoc związana z bronią palną kosztuje USA 229 mld dol. rocznie

Więcej ludzi ginie w Stanach Zjednoczonych od broni niż w wypadkach samochodowych. Raport Demokratów ocenia koszty dla gospodarki na 229 mld dolarów.

Aktualizacja: 30.09.2019 14:37 Publikacja: 30.09.2019 14:08

Ofiary strzelani na ulicach amerykańskich miast

Ofiary strzelani na ulicach amerykańskich miast

Foto: AFP

Z powodu broni palnej codziennie ginie w Stanach Zjednoczonych 100 osób, w tym pięcioro dzieci w wieku szkolnym – informuje raport Demokratów, przedstawiony w Kongresie. Pisze o nim amerykański Newsweek , który alarmuje o ogromnych kosztach powszechnie dostępnej broni palnej.

Tym razem analitycy zajęli się nie liczbą przestępstw czy ofiar, ale – gospodarczymi skutkami niepokojąco wysokiej liczby przestępstw, wypadków i samobójstw związanych z udziałem broni palnej. Gdy opadnie pył po ataku, pozostają koszty, które można wyliczyć. Raport oblicza, że przemoc związana z bronią usuwa 229 miliardów dolarów z potencjalnej działalności gospodarczej, co stanowi 1,4 procent rocznego PKB. – Ekonomiczny koszt przemocy związanej z bronią jest obliczana na podstawie utraconych zarobków, oraz wydatków na leczenie, kosztów pracodawcy ofiary, kosztu działania policji i wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych. Do tego dochodzą jeszcze pośrednie, chętnie pomijane przez zwolenników broni koszty, jak obniżona jakość życia członków rodziny z powodu bólu i cierpienia. Zabójstwa z bronią są również związane z utratą miejsc pracy, zamkniętymi firmami i niższą wartością domów w lokalnych gospodarkach. - Wszystkie te wskaźniki mają bezpośredni lub pośredni wpływ na produktywność ekonomiczną państwa – piszą autorzy.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes
Będzie więcej pieniędzy na zbrojenia w UE? "Wielki wybuch" na obronność
Biznes
Pracowity grudzień dla Airbusa. Problemy z produkcją, masowe zwolnienia
Biznes
Co przewiduje traktat UE-Mercosur? Na pewno dalsze spory i protesty
Biznes
Rosji zabraknie czołgów. Nie ma ich z czego produkować
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Biznes
Wojskowy offset jednoczy polskie firmy. Ale i zmusza do nauki
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką