- Podpisaliśmy w sumie siedem kontraktów z OMV (Austria), Total (Francja, Łukoil (Rosja) i Pertamina (Indonezja). Będziemy wspólnie badań i pracować na złożach ropy i gazu w Iranie - podał szef państwowego irańskiego koncernu NIOC dla agencji Reuters.

We wrześniu do Teheranu wybiera się Wagit Alekpierow prezes i największy udziałowiec Łukoil. Rosjan interesują dwa złoża w rejonie miasta Ahbez. Są też gotowi zająć się handlem irańskimi surowcami energetycznymi.

Tymczasem na świecie odnotowuje się wycofywanie firm ze złóż, w miarę jak spadają ceny ropy.

W 2015 r firmy poszukujące ropy odkryły złoża w sumie zawierające 2,7 mld baryłek czarnego złota. To najgorszy wynik od 1974 roku, podała agencja Bloomberg za firmą konsultacyjną Wood Mackenzie.

W tym roku może być jeszcze gorzej. W ciągu 7 miesięcy odkryto 736 mln baryłek ropy. Według prognoza amerykańskiej Administracji Informacji Energetycznej (EIA) światowy popyt na ropę ma się zwiększyć z obecnych 94,8 mln baryłek do 105,3 mln baryłek, ale dopiero w 2026 r.

Nie dotyczy to jednak Iranu, który po zdjęciu sankcji w styczniu 2016 r rozpędza się z wydobyciem i poszukiwaniami. Popyt na irański surowiec także rośnie; podobnie jak popyt Teheranu na zachodnie technologie wydobywcze i inwestycje. Iran posiada największe złoża gazu ziemnego na świecie i czwarte (po Wenezueli, Arabii saudyjskiej i Kanadzie) ropy naftowej (9,3 proc. wszystkich).