Liczbę firm w Polsce trudno jest jednoznacznie oszacować. Choć w rejestrach GUS jest ich ponad 4 mln to sam urząd przyznaje, że dane są zawyżone i realnie należy przyjąć, iż działa ich 1,7–2,3 mln. Dlatego zaskakujące jest, że aż 170 tys. z nich działa nieprzerwanie od ponad 25 lat.
– Biorąc pod uwagę to, że blisko 80 proc. firm na polskim rynku upada w ciągu dwóch pierwszych lat działalności, to tych 170 tys., które powstały na początku lat 90. i z powodzeniem funkcjonują do dnia dzisiejszego, stanowi podstawę polskiego biznesu – mówi Tomasz Starzyk z wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska, która zebrała dla „Rzeczpospolitej" dane na temat rynkowych weteranów.
Historyczna zmiana
Wśród tych firm najwięcej jest przedstawicieli branży handlowej – hurtowej, jak i detalicznej, oraz transportu, osób jak i towarów. Trzy czwarte z nich funkcjonuje jako jednoosobowa działalność, często bez zmiany właściciela czy nawet nazwy.
– Firmy, które powstały w okresie transformacji gospodarczo-ustrojowej i przetrwały do dnia dzisiejszego stanowią żywy dowód na niezłomność charakteru ich założycieli – dodaje Tomasz Starzyk.
Silna reprezentacja handlu nie jest zaskoczeniem, ponieważ u progu przemiany ustrojowej najłatwiej było rozpocząć działalność gospodarczą właśnie od sprzedaży jakichkolwiek towarów na niesłychanie chłonnym rynku, permanentnie zmagającym się z różnorakimi niedoborami.