Aż o 79 proc., do 11,2 mld euro, wzrosła w 2016 r. wartość polskiego rynku fuzji i przejęć. Jednak liczba transakcji spadła o niemal jedną piątą – podaje kancelaria CMS. Jaki będzie ten rok? Na pewno pojawi się kilka transakcji powyżej miliarda złotych.
– Paradoksalnie największych przejęć możemy się spodziewać w sektorach zagrożonych zmianami regulacyjnymi. Do takich zaliczają się handel detaliczny, energetyka oraz sektor bankowy – mówi Jan Gaj, menedżer w departamencie fuzji i przejęć w Navigator Capital Group. Wskazuje na możliwą sprzedaż sieci Żabka przez fundusz Mid Europa Partners, zbycie polskich aktywów francuskiej grupy EDF oraz Banku Millenium przez Banco Comercial Portugues. Zdaniem ekspertów wśród dużych M&A ponownie może się pojawić oferta sprzedaży P4, która zapewne przyciągnie największe zagraniczne fundusze. Sporo emocji budzi także spodziewana sprzedaż polskich aktywów przez austriacki Raiffeisen Bank.
Państwo kupuje...
To właśnie w branży bankowej można się spodziewać dalszej repolonizacji, w której kluczową rolę odgrywa PZU. Ukoronowaniem całego procesu konsolidacyjnego było niedawne przejęcie – wraz z Polskim Funduszem Rozwoju – pakietu akcji Pekao. Wartość transakcji wyniosła 10,6 mld zł. Z kolei wcześniej największy polski ubezpieczyciel przejął Alior Bank, który następnie kupił Meritum Bank i działalność podstawową Banku BPH.
– Transakcje z udziałem PZU, PFR oraz Alior Banku wpłynęły na zwiększenie udziału inwestorów krajowych w sektorze bankowym. Obecnie udział ten, mierzony jako procent łącznej wartości aktywów, przebił poziom 52 proc. – mówi ekspert Navigatora.
Podkreśla, że sektor bankowy ma potencjał do dalszej konsolidacji z uwagi na spadek rentowności oraz trudności z redukcją kosztów dla podmiotów niemających dostatecznie dużej skali.