Reklama

4 czerwca uzyskasz darmową pomoc prawną

W sobotę, 4 czerwca, adwokaci w całej Polsce będą udzielać darmowych porad prawnych w ramach V Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich. Tym razem w akcji weźmie udział około 880 adwokatów w 193 miastach, we wszystkich województwach.

Publikacja: 03.06.2011 12:00

4 czerwca uzyskasz darmową pomoc prawną

Foto: Naczelna Rada Adwokacka

Akcja kierowana jest do osób, których sytuacja materialna lub życiowa nie pozwala na skorzystanie z pomocy prawnika na zwykłych zasadach.

W godzinach od 9 do 15 w siedzibach kancelarii adwokackich oraz niektórych Okręgowych Radach Adwokackich będą dyżurowali adwokaci i aplikanci adwokaccy.

Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich to również okazja do upowszechniania świadomości społecznej o tzw. prawie ubogich (do adwokata z urzędu) czyli uprawnieniu mniej zamożnych obywateli do korzystania ze zwolnienia z opłat sądowych czy z bezpłatnego pełnomocnika w sądzie, opłacanego przez Skarb Państwa.

- W tej edycji chcemy również promować ideę ubezpieczeń ochrony prawnej. Oferuje ją coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych. Płacąc regularnie stosunkowo niskie składki będziemy mieli stały dostęp do prawnika. W ten sposób być może Polacy wyrobią w sobie potrzebę konsultowania wszelkich decyzji, które mogą mieć konsekwencje prawne. – powiedziała adw. Monika Strus-Wołos, koordynatorka Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich oraz przewodnicząca komisji ds. wizerunku zewnętrznego i działalności pro bono przy NRA.

Reklama
Reklama

Akcja cieszy się wielką popularnością. Każdorazowo udzielanych kilkanaście tysięcy porad. Zakres tematyczny świadczonej pomocy prawnej jest bardzo szeroki. Najczęściej zainteresowani oczekują pomocy w sprawach spadkowych, alimentacyjnych, podziału majątku po rozwodzie. Pytają również o kwestie związane z prawem pracy, prawem ubezpieczeniowym, a także dotyczącym nieruchomości i wypadków komunikacyjnych.

Osoby zainteresowane poradami powinny w miarę możliwości zabrać ze sobą dokumentację dotyczącą ich spraw (np. umowy, akty notarialne, pisma z urzędów). Pozwoli to adwokatom na dokładne zapoznanie się z problemem, a zatem na pełniejszą poradę.

ZOBACZ GDZIE UZYSKASZ DARMOWĄ POMOC PRAWNĄ 4 CZERWCA (pdf)

 

Akcja kierowana jest do osób, których sytuacja materialna lub życiowa nie pozwala na skorzystanie z pomocy prawnika na zwykłych zasadach.

W godzinach od 9 do 15 w siedzibach kancelarii adwokackich oraz niektórych Okręgowych Radach Adwokackich będą dyżurowali adwokaci i aplikanci adwokaccy.

Pozostało jeszcze 84% artykułu
Reklama
Podatki
Skarbówka ostrzega uczniów i studentów przed takim „dorabianiem"
Sądy i trybunały
Awantura na posiedzeniu Trybunału Stanu. „Proszę zdjąć togi i tam siąść"
Prawo karne
„Szon patrole” to nie zabawa. Prawnicy mówią, co i komu za nie grozi
Spadki i darowizny
Jeśli opiekowała się siostrą, to nie można jej odebrać zachowku. Wyrok SN
Prawo drogowe
Do lat 16 jazda tylko w kasku, ale od 17-tki już z prawem jazdy
Reklama
Reklama