Elixir to obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową elektroniczny system rozliczeń międzybankowych dla transakcji w złotych. Ich rozliczenie następuje w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. W dni wolne od pracy – w czasie świąt (25 i 26 grudnia) oraz w Nowy Rok (1 stycznia), system nie wykonuje żadnych transakcji.

- 24 grudnia oraz 31 grudnia w systemie Elixir odbywają się dwie sesje rozliczeniowe. Przelewy zlecone w tych dniach po godz. 13.30 zostaną rozliczone w ramach porannej sesji pierwszego dnia roboczego, czyli odpowiednio 27 grudnia i 2 stycznia. Dokładne terminy przekazywania zleceń klientów do rozliczenia zależą od polityki poszczególnych banków w zakresie księgowania transakcji, mówi Tomasz Jończyk, dyrektor działu rozliczeń sesyjnych w KIR.

Podobnie system Euro Elixir, do realizacji transakcji w euro, nie będzie funkcjonował 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Natomiast 24 i 31 grudnia system będzie działał wg standardowego harmonogramu, w ramach sześciu sesji rozliczeniowych.

Niezależnie od funkcjonowania systemów Elixir i Euro Elixir, do dyspozycji klientów banków pozostaje system przelewów natychmiastowych Express Elixir, który działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, także w dni wolne od pracy. Aby zrealizować taki przelew, należy się upewnić, że obydwa banki – bank nadawcy i bank odbiorcy są uczestnikami systemu Express Elixir oraz, że są dostępne w czasie, gdy chcemy zrealizować przelew. Informacje o dostępności poszczególnych banków można sprawdzić na stronie expresselixir.pl