Trzeci co do wielkości bank w Polsce, w związku ze spełnieniem się wszystkich warunków przewidzianych w zawartej w grudniu umowie transakcyjnej dotyczącej nabycia wydzielonej części Deutsche Bank Polska, kupił dziś od Deutsche Banku 274 mln akcji stanowiących ponad 10 proc. kapitału zakładowego Deutsche Bank Polska za 258 mln zł. Santander zakłada, że transakcja zostanie zakończona w czwartym kwartale 2018 r.

Struktura transakcji jest nieco skomplikowana. Zgodnie z umową Santander Bank Polska kupi wydzieloną część Deutsche Banku Polska i DB Securities za 1,29 mld zł, które będą płatne w 80 proc. akcjami nowej emisji i w 20 proc. gotówką (dzisiejsza transakcja dotyczy właśnie tej drugiej części). Santander Bank Polska wyemituje 2,75 mln nowych akcji na rzecz niemieckiego Deutsche Banku, to stanowi 2,7 proc. jego kapitału. Wydzielona działalność DB Polska zostanie wyodrębniona z DB Polska w drodze podziału i wniesiona do Santandera.

Po raz pierwszy w Polsce fuzja prawna i operacyjna przebiegną jednocześnie (zwykle najpierw była ta pierwsza, parę miesięcy później druga). Trwają zaawansowane prace nad migracją, którą bank przeprowadzi równocześnie z włączeniem prawnym. Migracja z DBP odbędzie się w ciągu jednego weekendu (stanie się to 10-11 listopada), a proces ma być „bezbolesny" dla klientów. Santander Bank Polska zmigruje ok. 380-400 tys. klientów DBP. Przeniesienie wydzielonej części Deutsche Banku Polska do Santander Bank Polska zaplanowano na 9 listopada 2018 r. Dzień później klienci przejmowanej instytucji staną się automatycznie klientami Santandera Banku Polska.

Co ciekawe, Deutsche Bank już sprzedał większość akcji Santander Banku Polska, które ma otrzymać w zamian za polski bank. W lutym niemiecki gigant zaoferował 1,2 mln walorów, stanowiących tylko 1,2 proc. kapitału. Walory te, warte wtedy 481 mln zł, były zaoferowane inwestorom instytucjonalnym w ramach przyśpieszonej budowy księgi popytu. Prawdopodobnie sprzedający, czyli Deutsche Bank, pożyczył od funduszu hedgingowego wspomniane 1,2 mln akcji Santander Banku Polska i odda je po tym jak otrzyma akcje tego banku z emisji zaplanowanej na drugie półrocze.