Akcje ING Banku Śląskiego traciły w poniedziałek po południu ponad 9 proc. Papiery jego spółki-matki, czyli ING Groep spadały w ciągu sesji w Amsterdamie nawet o ponad 10 proc. Akcje banku HSBC zniżkowały natomiast o ponad 6 proc. w Londynie. Wcześniej spadły o 5,3 proc. w Hongkongu, sięgając najniższego poziomu od 25 lat a papiery Deutsche Banku traciły ponad 8 proc. we Frankfurcie. W ten sposób rynek reagował na publikację przez serwis BuzzFeed News i inne media dokumentów zebranych przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) dotyczących podejrzanych transakcji przeprowadzanych poprzez wiele wiodących banków świata.

To był jednak nie jedyny powód przeceny. Na nastroje inwestorów fatalnie wpływała groźba wprowadzenia nowego lockdownu koronawirusowego w Wielkiej Brytanii. Na przecenę akcji HSBC wpływ zaś miały doniesienia mówiące, że bank ten może zostać ukarany przez Chiny za to, że współpracował z amerykańską prokuraturą w sprawie koncernu Huawei.

W ramach śledztwa ICIJ blisko 110 redakcji z 88 krajów przez 16 miesięcy analizowało ponad 2,6 tys. dokumentów pochodzących z Financial Crime Enforcement Network (FinCen), czyli biura śledczego Departamentu Skarbu USA. Dotyczyły one wartych łącznie 2 bln USD transakcji z lat 1999-2017. Transakcje te zostały zgłoszone do FinCen jako podejrzane przez działy compliance instytucji finansowych. Raporty te same w sobie nie stanowią dowodów przestępstw. W niektórych przypadkach banki zgłaszały jednak podejrzane transakcje wiele lat po tym jak do nich doszło.

Bankami, które najczęściej są wymieniane w ujawnionych dokumentach FinCen są: HSBC, JPMorgan Chase, Deutsche Bank, Standard Chartered i Bank of New York Mellon. Z dokumentów wynika np., że przez Standard Chartered były transferowane fundusze od dubajskiej Al Zarooni Exchange, którą oskarżano o pranie pieniędzy dla talibów. Oddział HSBC z Hongkongu zaakceptował transakcje z amerykańską piramidą finansową WCM777. JPMorgan Chase i Bank of New York Mellon były zaś wykorzystywane przez instytucje związane z Koreą Północną. JPMorgan Chase miał też prowadzić transakcje z potencjalnie zaangażowanymi w korupcję osobami i spółkami z Wenezueli, Ukrainy i Malezji.

Część banków wymienionych w tych dokumentach, m.in. HSBC i Deutsche Bank, podkreśla, że opisane sprawy są już "historyczne" i że w ostatnich latach wzmocniły mechanizmy walki z praniem brudnych pieniędzy.

W aferze jest też polski wątek. "Gazeta Wyborcza" donosi, że co najmniej kilkaset milionów dolarów mogło zostać wyprane za pośrednictwem spółek mających konta w ING Banku Śląskim. W banku tym konta miały holenderskie spółki Schildershoven Finance B.V. oraz Tristane Capital B.V., które były podejrzewane o transferowanie pieniędzy rosyjskich i ukraińskich oligarchów do rajów podatkowych.

- ING Bank Śląski działa zgodnie z polskimi wymogami regulacyjnymi oraz standardami Grupy ING. Bank podejmuje działania i jest zaangażowany we wspieranie walki z przestępstwami finansowymi. Nie komentujemy treści zawartych w artykule "Gazety Wyborczej" i nie możemy odnosić się do podanych tam informacji ze względu na obwiązujące nas przepisy prawa, w tym dotyczące tajemnicy bankowej (art. 104 prawa bankowego) - mówi Piotr Utrata, rzecznik ING Banku Śląskiego.