Efektem tych zmian będzie umożliwienie BGK udzielania udzielać gwarancji lub poręczeń w ramach rządowych programów społeczno-gospodarczych, w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw - podało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.
- Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł udzielać gwarancji lub poręczeń w ramach rządowych programów społeczno-gospodarczych. Chodzi w szczególności o pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw - podano w komunikacie.
CIR podało, że niektóre obszary działalności BGK - np. czynności związane z obsługą długu zagranicznego Skarbu Państwa - będą wyłączone spod procedury zamówień publicznych.
Rada Ministrów przyjęła także projekt ustawy o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne oraz ustawy o Funduszu Poręczeń Unijnych, przedłożony przez ministra finansów.
- Zaproponowane rozwiązania ułatwią mikroprzedsiębiorcom, małym i średnim firmom dostęp do zewnętrznego finansowania, głównie w formie kredytów, przez rozszerzenie zakresu działalności poręczeniowej i gwarancyjnej. Propozycje zmian wynikają z realizacji 'Planu stabilności i rozwoju'. Dzięki nim polscy przedsiębiorcy będą mogli spełnić wymagania stawiane kredytobiorcom przez sektor bankowy, co ma związek z ryzykiem wynikającym z kryzysu finansowego - czytamy w komunikacie.